Profile housing, RS 80 orange, Extruded profile, Width: 2000 mm
Technical Specifications:
| Depth | 15.7 mm |
| Depth (inches) | 0.618 inch |
| Height | 84 mm |
| Height (inches) | 3.307 inch |
| Width | 2,000 mm |
| Width (inches) | 78.74 inch |
| Net weight | 210 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Insulating material | PVC |
| Material | PVC |
| Surface finish | untreated |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Colour | orange |
| Colour chart (similar) | RAL 2000 |
| Encapsulation option | No |
| Protection degree | IP00 |
| Product information | 3 heights are available for the cover profile and the end plates: TS mounting without cover: TS 32 = 45 mm, TS35x7.5 = 40.5 mm TS mounting with low cover: TS 32 = 72 mm, TS 35×7.5 = 67.5 mm TS mounting with high cover: TS 32 = 91 mm, TS 35×7.5 = 86.5 mm Direct mounting, without/low/high cover: 17 / 44 / 63 mm Dimensions of the PCB: Thickness: 1.6 (±0.2) mm, width: 67.8 (+0.2) mm Dimension of the RS section = length of the printed circuit board – 4.5 mm Dimension ADP section = PCB length – 2 mm Example: PCB length 160 mm, RS section = 155.5 mm, ADP section = 158 mm |





Reviews
There are no reviews yet.