Power supply, switch-mode power supply unit, 24 V
Technical Specifications:
| Depth | 100 mm |
| Depth (inches) | 3.937 inch |
| Height | 130 mm |
| Height (inches) | 5.118 inch |
| Width | 40 mm |
| Width (inches) | 1.575 inch |
| Net weight | 490 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…70 °C |
| Start-up | ≥ -40 °C |
| Humidity | 5…95 % rel. humidity, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Lead monoxide 1317-36-8 |
| SCIP | d62541f7-8058-4336-b693-7303c8b40800 |
| AC input voltage range | 85…264 V AC (derating at 100 V AC) |
| Current consumption in relation to the input voltage | Voltage type: AC Input voltage: 230 V Input current: 1.13 A Voltage type: AC Input voltage: 115 V Input current: 2.02 A Voltage type: DC Input voltage: 120 V Input current: 1.11 A |
| DC input voltage range | 110…370 V DC (derating at <120 V DC) |
| Frequency range AC | 45…65 Hz |
| Input fuse (internal) | Yes |
| Inrush current | 40 A @ 230 V AC, 25 °C |
| Rated input voltage | 110…240 V AC / 120…340 V DC |
| Recommended back-up fuse | 4 A / DI, safety fuse 6 A, Char. B, circuit breaker 2…4 A, Char. C circuit breaker |
| Wire connection method | Screw connection |
| Capacitive load | 5.5mF |
| Connection system | Screw connection |
| Continuous output current @ UNominal | 5 A @ 55 °C 3.125 A @ 70°C |
| Mains failure bridge-over time | Mains failure bridge-over time, min.: 20 ms Input voltage type: AC Input voltage: 120 V Output current: 5 A Output voltage: 24 V Mains failure bridge-over time, min.: 60 ms Input voltage type: AC Input voltage: 230 V Output current: 5 A Output voltage: 24 V |
| Nominal output current for Unom | 5 A @ 55 °C |
| Output power | 120 W |
| Output voltage, max. | 28 V |
| Output voltage, min. | 22 V |
| Overload protection | Yes |
| Parallel connection option | yes, max. 3 |
| Protection against inverse voltage | Yes |
| Rated output voltage | 24 V DC |
| Residual ripple, breaking spikes | ≤ 50 mVpp @ full load |
| Wire connection method | Screw connection |
| AC failure bridging time @ Inom | > 80 ms @ 230 V AC / > 20 ms @ 115 V AC |
| Degree of efficiency | 90% @ 230 V AC |
| Earth leakage current, max. | 3.5 mA |
| Housing version | Plastic, protective insulation |
| Humidity | 5…95 % rel. humidity, no condensation |
| Mounting position, installation notice | Horizontal on TS35 mounting rail. 50 mm of clearance at top & bottom for air circ. Can mount side by side with no space in between. |
| MTBF | According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 600,000 h Ambient temperature: 40 °C Input voltage: 230 V Output power: 120 W Duty cycle: 100 % |
| Power factor (approx.) | 0.5 @ 120 V AC 0.51 @ 230 V AC |
| Power loss, idling | 1.5 W |
| Power loss, nominal load | 14.5 W |
| Protection against over-heating | Yes |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | Yes |
| Status indication | Green LED |
| Noise emission in accordance with EN55032 | Class B |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 0.7 g according to EN 50178 |
| Insulation voltage input / earth | 3.5 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage, input/output | 3.5 kV |
| Pollution severity | 2 |
| Protection class | I, with PE connection |
| For use with electronic equipment | Acc. to EN50178 |
| Safety extra-low voltage | SELV acc. to IEC 61010-1 PELV acc. to IEC 61010-2-201 |
| Safety transformers for switch-mode power supplies | According to EN 61558-2-16 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 26 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.5 mm² |
| Number of terminals | 3 for L/N/PE |
| Screwdriver blade | 0.6 x 3.5 |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 26 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.5 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 4 (++ / –) |
| Screwdriver blade | 0.6 x 3.5 |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Contact load (NO contact) | max. 30 V DC / 1 A |
| Floating contact | Yes |
| LED green | Operating voltage OK |
| Status indication | Green LED |
| Trigger voltage, LED | Uout > 0.9 x Unominal min |
| Trigger voltage, relay | Uout > 0.9 x Unominal min |





Reviews
There are no reviews yet.