Buffer module, 24 V
Technical Specifications:
| Depth | 130 mm |
| Depth (inches) | 5.118 inch |
| Height | 125 mm |
| Height (inches) | 4.921 inch |
| Width | 65 mm |
| Width (inches) | 2.559 inch |
| Net weight | 1,142 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…70 °C |
| Humidity | 5…95 %, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 0ffa7f6e-dcfd-414c-a39f-eb67653cea98 |
| Connection system | Screw connection |
| DC current consumption | <0.2 A @ no load <1 A @ charging process for typ. 10s |
| DC input voltage range | 22.5 – 30 V DC |
| Input current | 0…41 A |
| Input fuse (internal) | Yes |
| Rated input voltage | 24 V DC |
| Connection system | Screw connection |
| Mains failure bridge-over time | Mains failure bridge-over time, min.: 200 ms Input voltage type: DC Input voltage: 24 V Output current: 40 A Output voltage: 22.2 V |
| Output current at 40 °C | 25 A |
| Output voltage | 22.2 ± 0.4 V DC / Vin-1 V(± 0.4 V) |
| Output voltage, note | Corresponds to the input voltage |
| Overload and short circuit protection | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Parallel connection option | Yes |
| Protection against inverse voltage | Yes |
| Rated current | 40 A |
| Surge protection | 33 V…35 V |
| Degree of efficiency | ≥ 98% buffer mode |
| Housing version | Metal, corrosion resistant |
| Humidity | 5…95 %, no condensation |
| Mounting position, installation notice | Horizontal on DIN rail TS 35, top and bottom 50 mm clearance for free air flow, 10 mm clearance to neighbouring subassemblies. |
| MTBF | According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 2,500,000 h Ambient temperature: 25 °C Input voltage: 24 V Output power: 960 W Duty cycle: 100 % |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | Yes internal |
| Storage medium | Internal condenser |
| Weight | 1,142 g |
| Interference immunity test acc. to | EN 61000-4-2, -3, -4, -5, -6 |
| Noise emission in accordance with EN55032 | Class B |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 2.3 g (on DIN rail) |
| Insulation voltage input / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Pollution severity | 2 |
| Protection class | III, with no ground connection, for SELV |
| Electrical machine equipment | Acc. to EN60204 |
| Safety extra-low voltage | SELV acc. to IEC 60950-1 PELV according to EN 60204-1 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 8 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 22 |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 16 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.5 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 4 (++–) |
| Reverse polarity protection | Yes, ≤31 V DC |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 16 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 8 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 22 |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 16 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 16 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.5 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 4 (++ / –) |
| Reverse polarity protection | Yes, ≤31 V DC |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Number of terminals | 4 (Uin OK, Ready, Active, Sgnd) |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), min. | 0.2 mm² |
| Wire connection method | PUSH IN |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , max. | 14 |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , min. | 28 |
| Wire cross-section, solid , max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, solid , min. | 0.2 mm² |
| Status indicator | Green LED |
| Product images | |





Reviews
There are no reviews yet.