DC/DC converter
Technical Specifications:
| Depth | 120 mm |
| Depth (inches) | 4.724 inch |
| Height | 130 mm |
| Height (inches) | 5.118 inch |
| Width | 32 mm |
| Width (inches) | 1.26 inch |
| Net weight | 767 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…70 °C |
| Humidity at operating temperature | 5…95 %, no condensation |
| Start-up | ≥ -40 °C |
| Humidity | 5…95 %, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 6d8cdf22-8230-4af8-86c8-3558c716666d |
| Connection system | Screw connection |
| DC input voltage range | 14…32 V (during operation) 18…32 V (commissioning) |
| Input fuse (internal) | Yes |
| Inrush current | Max. 10 A |
| Inrush Current Limitation | Yes |
| Nominal power consumption | 130.4 VA |
| Rated input voltage | 24 V DC |
| Recommended back-up fuse | 10 A, Char. B circuit breaker 10 A, Char. C circuit breaker |
| Capacitive load | unrestricted |
| Connection system | Screw connection |
| Continuous output current @ UNominal | 5 A @ 40 °C 6 A @ 45°C, 3,75 A @ 70°C |
| DCL – peak load reserve | Boost duration: 5 s Multiple of the rated current: 150 % Boost duration: 200 ms Multiple of the rated current: 200 % Boost duration: 100 ms Multiple of the rated current: 300 % Boost duration: 50 ms Multiple of the rated current: 400 % Boost duration: 20 ms Multiple of the rated current: 600 % |
| Mains failure bridge-over time | Mains failure bridge-over time, min.: 10 ms Input voltage type: DC Input voltage: 24 V Output current: 5 A Output voltage: 24 V |
| Nominal output current for Unom | 5 A @ 60 °C |
| Output current | 5 A |
| Output power | 120 W |
| Output voltage, max. | 29.5 V |
| Output voltage, min. | 22.5 V |
| Output voltage, note | (adjustable via potentiometer on front) |
| Overload protection | Yes |
| Parallel connection option | yes, max. 5 (without diode module) |
| Protection against inverse voltage | Yes |
| Ramp-up time | ≤ 9 ms (Uout: 10%…90%) |
| Rated output voltage | 24 V DC ± 1 % |
| Residual ripple, breaking spikes | ≤ 20 mVPP @full load |
| Adjacent | No |
| Clip-in foot | metal |
| Current limiting | 150% Iout |
| Degree of efficiency | Typ.: 92 % |
| Housing version | Metal, corrosion resistant |
| Humidity | 5…95 %, no condensation |
| Max. perm. air humidity (operational) | 5 %…95 % RH |
| Mounting position, installation notice | Horizontal on TS35 mounting rail. 50 mm of clearance at top & bottom for air circ. Can mount side by side with no space in between. 50 mm clearance at top and bottom for free air circulation, mountable side by side without clearance |
| MTBF | According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 3,000,000 h Ambient temperature: 25 °C Input voltage: 24 V Output power: 120 W Duty cycle: 100 % According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 1,450,000 h Ambient temperature: 40 °C Input voltage: 24 V Output power: 120 W Duty cycle: 100 % |
| Power loss, idling | 2 W |
| Power loss, nominal load | 11 W |
| Protection against over-heating | Yes |
| Protection against reverse voltages from the load | 33…34 V DC |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | Yes |
| Surge voltage category | III |
| Interference immunity test acc. to | EN 61000-4-2 (ESD) EN 61000-4-4 (burst) EN 61000-4-5 (surge) EN 61000-4-6 (conducted) EN61000-4-3 (HF field) |
| Limiting of mains voltage harmonic currents | According to EN 61000-3-2 |
| Noise emission in accordance with EN55032 | Class B |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 2.3 g (15 Hz…150 Hz) |
| Insulation voltage input / earth | 1.5 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage, input/output | 1.5 kV |
| Pollution severity | 2 |
| Protection class | III |
| Surge voltage category | III |
| Electrical machine equipment | Acc. to EN60204 |
| For use with electronic equipment | Acc. to EN50178 / VDE0160 |
| Protection against dangerous shock currents | Acc. to VDE0106-101 |
| Protective separation / protection against electrical shock | VDE0100-410 / acc. to DIN57100-410 |
| Safety extra-low voltage | SELV acc. to IEC 60950-1 PELV according to EN 60204-1 |
| Safety transformers for switch-mode power supplies | According to EN 61558-2-16 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 30 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.2 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 2 (+,−) |
| Reverse polarity protection | Yes |
| Tightening torque, max. | 0.5 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.4 Nm |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 14 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 24 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.2 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 8 (+ / – / signal) |
| Reverse polarity protection | Yes |
| Tightening torque, max. | 0.5 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.4 Nm |
| Number of terminals | 3 |
| Wire connection method | Screw connection |
| Transistor output, positive-switching | DC OK: 20 mA max., short-circuit-proof I > 90%: 20 mA max., short-circuit-proof Low UIN: 20 mA max., short-circuit-proof |





Reviews
There are no reviews yet.