Diode module, 24 V DC
Technical Specifications:
| Depth | 125 mm |
| Depth (inches) | 4.921 inch |
| Height | 125 mm |
| Height (inches) | 4.921 inch |
| Width | 32 mm |
| Width (inches) | 1.26 inch |
| Net weight | 552 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…70 °C |
| Humidity | 5-95% relative humidity, Tu = 40°C, without condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | cc374e6c-371c-484b-a36d-6c65c5030ae7 |
| Connection system | Screw connection |
| DC input voltage range | 0…60 V DC |
| Input current | 2 × 24 A (-40 °C ~ +45 °C) 2 × 20 A (+45 °C ~ +60 °C) 2 × 15 A (+70 °C) |
| Input fuse (internal) | No |
| Nominal power consumption | 480 VA |
| Rated input voltage | 24 V DC |
| Connection system | Screw connection |
| Continuous output current @ UNominal | 1 × 48 A (-40 °C ~ +45 °C) 1 × 40 A (+45 °C ~ +60 °C) 1 × 30 A (+70 °C) |
| Output current, max. | 40 A |
| Output power | 932 W |
| Protection against inverse voltage | Yes |
| Rated output voltage | VINPUT-typ. 0.7 V |
| Residual ripple, breaking spikes | Dependent on the power supplies used |
| Degree of efficiency | > 97% @ 24 V Input voltage |
| Derating | > 60°C / 75% load @ 70°C |
| Housing version | Metal, corrosion resistant |
| Humidity | 5-95% relative humidity, Tu = 40°C, without condensation |
| Mounting position, installation notice | Horizontal on TS35 mounting rail. 50 mm of clearance at top & bottom for air circ. Can mount side by side with no space in between. |
| MTBF | According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 32,830,000 h Ambient temperature: 25 °C Input voltage: 24 V Output power: 480 W Duty cycle: 100 % According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 25,982,000 h Ambient temperature: 40 °C Input voltage: 24 V Output power: 480 W Duty cycle: 100 % |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | No |
| Surge voltage category | III |
| Interference immunity test acc. to | EN 55022 EN 55024 EN 61000-3-2,-3 EN 61000-4-2 (ESD)EN 61000-4-3 and EN 61000-4-8 (fields)EN 61000-4-4 (burst)EN 61000-4-5 (surge)EN 61000-4-6 (conducted) |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 2.3 g (on DIN rail) |
| Insulation voltage input / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Pollution severity | 2 |
| Protection class | III, with no ground connection, for SELV |
| Surge voltage category | III |
| Electrical machine equipment | Acc. to EN60204 |
| For use with electronic equipment | Acc. to EN50178 / VDE0160 |
| Protective separation / protection against electrical shock | VDE0100-410 / acc. to DIN57100-410 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 10 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 26 |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.22 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.18 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 4 (1+, 2+, 1-, 2-) |
| Screwdriver blade | 0.8 x 4.0 PZ 1 |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 8 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 22 |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 16 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 16 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.5 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 4 (++ / –) |
| Screwdriver blade | 1.0 x 5.5 |
| Tightening torque, max. | 1.5 Nm |
| Tightening torque, min. | 1.2 Nm |





Reviews
There are no reviews yet.