Power supply, switch-mode power supply unit, 48 V
Technical Specifications:
| Depth | 125 mm |
| Depth (inches) | 4.921 inch |
| Height | 130 mm |
| Height (inches) | 5.118 inch |
| Width | 60 mm |
| Width (inches) | 2.362 inch |
| Net weight | 1,165 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…70 °C |
| Start-up | ≥ -40 °C |
| Humidity | 5…95 % rel. humidity, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Lead monoxide 1317-36-8 |
| SCIP | cc530c6d-a7ac-41ec-a2b4-caa3b47dbe25 |
| Certificate No. (cURus) | E255651 |
| AC input voltage range | 3 x 320…3 x 575 V AC / 2 x 360…2 x 575 V AC |
| Connection system | Screw connection |
| Current consumption in relation to the input voltage | Voltage type: 3-phase AC Input voltage: 400 V Input current: 0.79 A Voltage type: 3-phase AC Input voltage: 500 V Input current: 0.64 A Voltage type: DC Input voltage: 450 V Input current: 1.13 A Voltage type: DC Input voltage: 800 V Input current: 0.65 A |
| DC input voltage range | 450…800 V DC |
| Frequency range AC | 45…65 Hz |
| Input fuse | internal |
| Inrush current (typ.) | 7 A |
| Line regulation (typ.) | 2 % |
| Load regulation (typ.) | 2 % |
| Nominal power consumption | 510.6 VA |
| Rated input voltage | 3 x 400…3 x 500 V AC (wide-range input) |
| Recommended back-up fuse | 4 A / DI, safety fuse6 A, Char. B, circuit breaker3…5 A, Char. C, circuit breaker |
| Start-up time, max. | 1 s |
| Surge protection | Varistor |
| Wire connection method | Screw connection |
| Capacitive load | unrestricted |
| Connection system | Screw connection |
| Continuous output current @ UNominal | 6.25 A @ 70°C |
| Line regulation (typ.) | 2 % |
| Load regulation (typ.) | 2 % |
| Mains failure bridge-over time | Mains failure bridge-over time, min.: 22 ms Input voltage type: AC Input voltage: 400 V Output current: 10 A Output voltage: 48 V Mains failure bridge-over time, min.: 22 ms Input voltage type: AC Input voltage: 500 V Output current: 10 A Output voltage: 48 V |
| Max. residual ripple | <100 mVSS / 20 MHz bandwidth |
| Nominal output current for Unom | 10 A @ 55 °C |
| Output power | 480 W |
| Output voltage, max. | 56 V |
| Output voltage, min. | 36 V |
| Output voltage, note | (adjustable via potentiometer) |
| Overload protection | Yes |
| Parallel connection option | yes, max. 3 |
| Protection against inverse voltage | Yes |
| Ramp-up time | ≤ 100 ms |
| Rated output voltage | 48 V DC |
| Wire connection method | Screw connection |
| Degree of efficiency | Typ.: 93,7% @ 400 V AC Typ.: 93,2% @ 480 V AC |
| Earth leakage current, max. | 3.5 mA |
| Housing version | Metal, corrosion resistant |
| Humidity | 5…95 % rel. humidity, no condensation |
| Mounting position, installation notice | on terminal rail TS 35 |
| MTBF | According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 1,000,000 h Ambient temperature: 25 °C Input voltage: 4,000 V Output power: 480 W Duty cycle: 100 % According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 500,000 h Ambient temperature: 40 °C Input voltage: 400 V Output power: 480 W Duty cycle: 100 % According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 250,000 h Ambient temperature: 60 °C Input voltage: 400 V Output power: 480 W Duty cycle: 100 % |
| Power factor | Power factor typical: 0.94 Input voltage: 400 V Ambient temperature: 25 °C Output power: 480 W |
| Power loss, idling | 4 W |
| Power loss, nominal load | 35 W |
| Protection against over-heating | Yes |
| Protection against reverse voltages from the load | 60 V DC |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | Yes |
| Surge voltage category | II |
| Interference immunity test acc. to | EN 61000-4-2 (ESD) EN 61000-4-3 (RS) IEC 61000-6-4 EN 61000-4-4 (burst) EN 61000-4-5 (surge) EN 61000-4-6 (conducted) EN61000-4-8 (Fields) EN 61000-4-11 (Dips) IEC 61000-6-1 IEC 61000-6-2 IEC 61000-6-3 |
| Limiting of mains voltage harmonic currents | EN 61000-3-2 |
| Noise emission in accordance with EN55032 | Class B |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 0.7 g |
| Insulation voltage input / earth | 3 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage, input/output | 4 kV |
| Pollution severity | 2 |
| Protection class | I, with PE connection |
| Surge voltage category | II |
| Electrical machine equipment | Acc. to EN60204 |
| For use with electronic equipment | Acc. to EN50178 / VDE0160 |
| Protection against dangerous shock currents | Acc. to VDE0106-101 |
| Protective separation / protection against electrical shock | VDE0100-410 / acc. to DIN57100-410 |
| Safety extra-low voltage | SELV acc. to IEC 61010-1 PELV acc. to IEC 61010-2-201 |
| Safety transformers for switch-mode power supplies | According to EN 61558-2-16 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 10 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 20 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.22 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.18 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 4 for L1/L2/L3/PE |
| Screwdriver blade | 0.8 x 4.0 |
| Stripping length (input) | 7 mm |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 10 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 20 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.22 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.18 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 5 (+ + / – – -) |
| Screwdriver blade | 0.8 x 4.0 |
| Stripping length (output) | 7 mm |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Number of terminals | 2 |
| Stripping length (Signal) | 8 mm |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), min. | 0.2 mm² |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , max. | 14 |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , min. | 28 mm² |
| Wire cross-section, solid , max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, solid , min. | 0.2 mm² |
| Contact load (NO contact) | max. 30 V DC / 1 A |
| Floating contact | Yes |
| LED green | Operating voltage OK |





Reviews
There are no reviews yet.