Power supply, switch-mode power supply unit
Technical Specifications:
| Depth | 159 mm |
| Depth (inches) | 6.26 inch |
| Height | 30 mm |
| Height (inches) | 1.181 inch |
| Width | 97 mm |
| Width (inches) | 3.819 inch |
| Net weight | 394 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -20 °C…70 °C |
| Humidity | 5…95 % RH |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Lead monoxide 1317-36-8 |
| SCIP | 015c3a09-4dd7-4b84-85e2-16a46fa4e79a |
| AC input voltage range | 90…264 V AC |
| Connection system | Screw connection |
| Current consumption in relation to the input voltage | Voltage type: AC Input voltage: 230 V Input current: 2 A Voltage type: AC Input voltage: 115 V Input current: 3.5 A |
| Frequency range AC | 47…63 Hz |
| Inrush current | max. 45 A |
| Nominal power consumption | 178.6 VA |
| Rated input voltage | 100…240 V AC |
| Recommended back-up fuse | 4 A at 230 V AC, characteristic curve C |
| Connection system | Screw connection |
| Mains failure bridge-over time | 20 ms |
| Output power | 150 W |
| Output voltage, note | ± 10% nominal output voltage tolerance, adjustable with potentiometer |
| Overload protection | 120%…180% Inominal, hiccup mode with automatic recovery |
| Parallel connection option | Yes, with diode module |
| Rated current | 12.5 A |
| Rated output voltage | 12 V DC |
| Residual ripple, breaking spikes | < 100 mVPP |
| Surge protection | 13.5…16.2 V @ 12 V DC |
| Degree of efficiency | 84% |
| Derating | > 50°C (2% / 1°C) |
| Humidity | 5…95 % RH |
| Mounting position, installation notice | Panel mount, screw fix |
| MTBF | According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 150,000 h Ambient temperature: 40 °C |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | Yes |
| Status indication | LED green: ready |
| Interference immunity test acc. to | Burst: EN 61000-4-4 / ESD EN 61000-4-2 EN61000-4-3 (HF field) EN 61000-4-5 (surge) EN 61000-4-6 (conducted) EN61000-4-8 (Fields) EN 61000-4-11 (Dips) |
| Noise emission in accordance with EN55032 | Class B |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 10…500 Hz, constant acceleration 5 g, 10 minutes/cycle, 60 minutes/axis |
| Insulation voltage input / earth | 2 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage, input/output | 3 kV |
| Safety extra-low voltage | SELV acc. to IEC 60950-1 PELV according to EN 60204-1 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 21 |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.34 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 21 |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.34 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Status indication | LED green: ready |





Reviews
There are no reviews yet.