Redundancy module, 24 V DC
Technical Specifications:
| Depth | 125 mm |
| Depth (inches) | 4.921 inch |
| Height | 130 mm |
| Height (inches) | 5.118 inch |
| Width | 30 mm |
| Width (inches) | 1.181 inch |
| Net weight | 47 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…70 °C |
| Humidity | 5-95% relative humidity, Tu = 40°C, without condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | cc374e6c-371c-484b-a36d-6c65c5030ae7 |
| Connection system | PUSH IN |
| DC input voltage range | 10 … 32 V DC |
| Input current | 2 × 12 A (-40 °C ~ +45 °C) 2 × 10 A (+45 °C ~ +60 °C) 2 × 7.5 A (+70 °C) |
| Nominal power consumption | 240 VA |
| Rated input voltage | 24 V DC |
| Connection system | PUSH IN |
| Continuous output current @ UNominal | 1 × 24 A (-40 °C ~ +45 °C) 1 × 20 A (+45 °C ~ +60 °C) 1 × 15 A (+70 °C) |
| Output current, max. | 24 A |
| Output power | 477.4 W |
| Output voltage, max. | 32 V |
| Output voltage, min. | 9.87 V |
| Rated output voltage | VINPUT-typ. 0.13 V |
| Conformal coating | Yes |
| Degree of efficiency | > 98% |
| Derating | > 60°C / 75% @ 70°C |
| Humidity | 5-95% relative humidity, Tu = 40°C, without condensation |
| Mounting position, installation notice | Horizontal on TS35 mounting rail. 50 mm of clearance at top & bottom for air circ. Can mount side by side with no space in between. |
| MTBF | According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 5,134,000 h Ambient temperature: 25 °C Input voltage: 24 V Output power: 240 W Duty cycle: 100 % According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 3,144,000 h Ambient temperature: 40 °C Input voltage: 24 V Output power: 240 W Duty cycle: 100 % |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | No |
| Weight | 497 g |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 2.3 g (on DIN rail) |
| Insulation voltage input / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Protection class | III, with no ground connection, for SELV |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 26 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.2 mm² |
| Connection system | PUSH IN |
| Number of terminals | 4 (+,+,−,−) |
| Screwdriver blade | 0.6 x 3.5 |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 8 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 24 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 10 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.2 mm² |
| Connection system | PUSH IN |
| Number of terminals | 2 (+ / -) |
| Screwdriver blade | 0.6 x 3.5 |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), min. | 0.2 mm² |
| Wire connection method | PUSH IN |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , max. | 16 |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , min. | 24 mm² |
| Wire cross-section, solid , max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, solid , min. | 0.2 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.