DC/DC converter
Technical Specifications:
| Depth | 125 mm |
| Depth (inches) | 4.921 inch |
| Height | 130 mm |
| Height (inches) | 5.118 inch |
| Width | 43 mm |
| Width (inches) | 1.693 inch |
| Net weight | 1,000 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…70 °C |
| Humidity at operating temperature | 5…95 %, no condensation |
| Start-up | ≥ -40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 6d8cdf22-8230-4af8-86c8-3558c716666d |
| Connection system | PUSH IN with actuator |
| Current consumption in relation to the input voltage | Voltage type: DC Input voltage: 24 V Input current: 11 A Voltage type: DC Input voltage: 18 V Input current: 15 A |
| DC input voltage range | 14 V…31.2 V (linear Derating from 18 V…14 V, 60% rated load @ Uin 14 V) |
| Input fuse (internal) | Yes |
| Input voltage, max. | 31.2 V |
| Input voltage, min. | 14 V |
| Inrush current | Max. 10 A |
| Inrush Current Limitation | Yes |
| Nominal power consumption | 263.7 VA |
| Rated input voltage | 24 V DC |
| Capacitive load | unrestricted |
| Connection system | PUSH IN with actuator |
| DCL – peak load reserve | Boost duration: 15 ms Multiple of the rated current: 600 % Boost duration: 5 s Multiple of the rated current: 200 % |
| Mains failure bridge-over time | Mains failure bridge-over time, min.: 10 ms Input voltage type: DC Input voltage: 24 V Output current: 10 A Output voltage: 24 V |
| Nominal output current for Unom | 10 A @ 60 °C |
| Output power | 240 W |
| Output voltage, max. | 28.8 V |
| Output voltage, min. | 22.5 V |
| Output voltage, note | adjustable with potentiometer or comunication module |
| Parallel connection option | yes, max 10 |
| Protection against inverse voltage | Yes |
| Ramp-up time | ≤ 100 ms |
| Rated output voltage | 24 V DC ± 1 % |
| Residual ripple, breaking spikes | <40 mVPP@25 °C |
| Adjacent | No |
| Conformal coating | No |
| Degree of efficiency | 91% |
| Derating | > 60°C (2.5% / 1°C) |
| Housing version | Metal, corrosion resistant |
| MTBF | According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 1,322,000 h Ambient temperature: 25 °C Input voltage: 24 V Output power: 240 W Duty cycle: 100 % According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 395,200 h Ambient temperature: 40 °C Input voltage: 24 V Output power: 240 W Duty cycle: 100 % |
| Power loss, idling | 5 W |
| Power loss, nominal load | 23.7 W |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | Yes |
| Surge voltage category | I II III |
| Interference immunity test acc. to | EN 55032:2015 EN 55035:2017 EN 61000-4-6:2008 IEC 61000-4-8 EN 61000-6-1:2007 EN 61000-6-2:2005 EN 61000-6-3:2007/A1:2011 EN 61000-6-4:2007/A1:2011 IEC 61000-4-2 IEC 61000-4-3 DIN EN 61000-4-4 EN 61000-4-5:2005 |
| Noise emission in accordance with EN55032 | Class B |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 2.3 g (on DIN rail) 4 g (with direct mounting) |
| Insulation voltage input / earth | 1.41 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.7 kV |
| Insulation voltage, input/output | 1.41 kV |
| Protection class | III, with no ground connection, for SELV |
| Surge voltage category | I II III |
| Electrical machine equipment | Acc. to EN60204 |
| For use with electronic equipment | Acc. to EN50178 / VDE0160 |
| Protection against dangerous shock currents | Acc. to VDE0106-101 |
| Protective separation / protection against electrical shock | VDE0100-410 / acc. to DIN57100-410 |
| Safety extra-low voltage | SELV acc. to IEC 60950-1 PELV according to EN 60204-1 |
| Safety transformers for switch-mode power supplies | According to EN 61558-2-17 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 20 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.5 mm² |
| Connection system | PUSH IN with actuator |
| Number of terminals | 2 for (+, -) |
| Screwdriver blade | 0.6 x 3.5 |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 26 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.2 mm² |
| Connection system | PUSH IN with actuator |
| Number of terminals | 4 (++ / –) |
| Screwdriver blade | 0.6 x 3.5 |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), min. | 0.14 mm² |
| Wire connection method | PUSH IN |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , max. | 16 |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , min. | 26 mm² |
| Wire cross-section, solid , max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, solid , min. | 0.14 mm² |
| Floating contact | Yes |
| LED green/red | Green: Operation (failure-free) Flashing green: advance warning I>90% Green/red flashing: output switched off (switch-off mode) Flashing red: overload/error |
| Status relay (max. load) | Output voltage OK (30 V DC / 1 A) |





Reviews
There are no reviews yet.