Power Solid-State Relais, Solid state contactor, Rated control voltage: 5…32 V DC , Rated switching voltage: 42…600 V AC +10% -15%, Continuous current: 20 A
Technical Specifications:
| Depth | 102.5 mm |
| Depth (inches) | 4.035 inch |
| Height | 110 mm |
| Height (inches) | 4.331 inch |
| Width | 54 mm |
| Width (inches) | 2.126 inch |
| Net weight | 510 g |
| Storage temperature | -40 °C…100 °C |
| Operating temperature | -40 °C…80 °C |
| Humidity | 95% relative humidity, non-condensing @ 40°C |
| MTTF | 14 a |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7cI |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Rated control voltage | 5…32 V DC |
| Nominal control current | 23 mA…31 mA |
| Status indicator | Green LED |
| Rated switching voltage | 42…600 V AC +10% -15% |
| Continuous current | 20 A (AC 51) @ 40 °C; 10 A (AC 53) |
| Max. switching current | 25 A |
| Load category | AC 51 AC 53 |
| Inrush current | 61 A |
| Pulse load, max. current | 600 A (10 ms, non-recurrent) |
| Load limit integral (I²t) <10 ms | 1,800 A²s |
| Switch-on delay | ≤ 10 ms |
| Switch-off delay | ≤ 10 ms |
| Leakage current | 5 mA |
| Min. switching current | 250 mA |
| Short-circuit-proof | No |
| Protective circuit, load side | Integrated varistor |
| Contact type | 3 NO contacts (Thyristor (zero-cross switch)) |
| Output voltage frequency range | 45…65 Hz |
| Version | 3-phase with heat sink mounted |
| Rail | TS 35 |
| Colour | black |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Dielectric strength for control side – load side | 4 kVeff |
| Dialectric strength of load side – housing | 4 kVeff |
| Impulse withstand voltage | 6 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP20 |
| Certificate no. (cULus) | E537615 |
| Stripping length, control side | 8 mm |
| Wire connection cross-section, solid, control side, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, solid, control side, max. (AWG) | AWG 18 |
| Wire connection cross-section, solid, control side, min. (AWG) | AWG 12 |
| Wire connection cross-section, twin wire-end ferrules, control side, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, twin wire-end ferrules, control side, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection method (control side) | Screw connection |
| Min. rated connection clamping range (control side) | 0.75 mm² |
| Max. rated connection clamping range (control side) | 2.5 mm² |
| Wire connection method (control side) | M3 screw with captivated washer |
| Min. tightening torque (control side) | 0.5 Nm |
| Max. tightening torque (control side) | 0.6 Nm |
| Blade size (control side) | PZ 1 |
| Stripping length, load side | 12 mm |
| Wire connection cross-section, finely stranded, two clampable wires, load side, max. | 6 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded, two clampable wires, load side, max. (AWG) | AWG 18 |
| Wire connection cross-section, finely stranded, two clampable wires, load side, min. | 1 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded, two clampable wires, load side, min. (AWG) | AWG 10 |
| Wire connection cross-section, solid, load side, max. | 6 mm² |
| Wire connection cross-section, solid, load side, max. (AWG) | AWG 14 |
| Wire connection cross-section, solid, load side, min. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, solid, load side, min. (AWG) | AWG 10 |
| Wire connection cross-section, stranded, load side, max. | 6 mm² |
| Wire connection cross-section, stranded, load side, max. (AWG) | AWG 18 |
| Wire connection cross-section, stranded, load side, min. | 1 mm² |
| Wire connection cross-section, stranded, load side, min. (AWG) | AWG 10 |
| Wire connection cross-section, twin wire-end ferrules, load side, max. (AWG) | AWG 18 |
| Wire connection cross-section, twin wire-end ferrules, load side, min. (AWG) | AWG 12 |
| Wire connection method (load side) | Screw connection |
| Min. rated connection clamping range (load side) | 2.5 mm² |
| Max. rated connection clamping range (load side) | 6 mm² |
| Wire connection method (load side) | M4 screw with captivated washer |
| Min. tightening torque (load side) | 1.5 Nm |
| Max. tightening torque (load side) | 2 Nm |
| Blade size (load side) | PZ 2 |





Reviews
There are no reviews yet.