D-SERIES PWR, Relay module, Number of contacts: 2, NO contact AgSnO, Rated control voltage: 380 V AC, Continuous current: 25 A, Screw connection, Test button available: No
Technical Specifications:
| Depth | 55 mm |
| Depth (inches) | 2.165 inch |
| Height | 34 mm |
| Height (inches) | 1.339 inch |
| Width | 50.5 mm |
| Width (inches) | 1.988 inch |
| Net weight | 118.4 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Operating temperature | -25 °C…55 °C |
| Humidity | 35…85 % rel. humidity, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Certificate No. (cURus) | E312083 |
| Rated control voltage | 380 V AC |
| Rated current AC | 6.1 mA |
| Power rating | 2.5 VA |
| Coil resistance | 62650 Ω ± 10 % |
| Status indicator | Green LED |
| Rated switching voltage | 277 V AC |
| Continuous current | 25 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Max. switching voltage, AC | 250 V |
| Min. switching power | 100 mA @ 12 V |
| Inrush current | 120 A / 50 ms |
| AC switching capacity (resistive), max. | 6900 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 600 W @ 24 V |
| Switch-on delay | < 30 ms |
| Switch-off delay | < 30 ms |
| Contact type | 2 NO contact (AgSnO) |
| Rail | TS 35 |
| Test button available | No |
| Mechanical switch position indicator | No |
| Colour | beige |
| UL94 flammability rating component | Component: Relay cover UL94 flammability rating: V-2 Component: Relay baseplate UL94 flammability rating: V-0 Component: Relay status indicator UL94 flammability rating: HB Component: Relay test button UL94 flammability rating: HB |
| Rated voltage | 250 V |
| Pollution severity | 3 |
| Surge voltage category | III |
| Insulating material group | IIIa |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 5.5 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 4 kVeff / 1 min |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 2 kVeff / 1 min |
| Dielectric strength of open contact | 2 kVeff / 1 min |
| Impulse withstand voltage | 6 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP10 |
| Certificate No. (cURus) | E312083 |
| Wire connection method (control side) | Screw connection |
| Min. rated connection clamping range (control side) | 0.5 mm² |
| Max. rated connection clamping range (control side) | 2.5 mm² |
| Min. tightening torque (control side) | 0.5 Nm |
| Max. tightening torque (control side) | 1.2 Nm |
| Blade size (control side) | Gr. PH2 |
| Wire connection method (load side) | Screw connection |
| Min. rated connection clamping range (load side) | 0.5 mm² |
| Max. rated connection clamping range (load side) | 4 mm² |
| Min. tightening torque (load side) | 0.5 Nm |
| Max. tightening torque (load side) | 1.2 Nm |
| Blade size (load side) | Gr. PH2 |
| Wire connection method | Screw connection |





Reviews
There are no reviews yet.