Extension frame, OMNIMATE Housing – TERMINALBOX grey-beige, Extension frame, Width: 8.5 mm
Technical Specifications:
| Depth | 55.9 mm |
| Depth (inches) | 2.201 inch |
| Height | 91 mm |
| Height (inches) | 3.583 inch |
| Width | 8.5 mm |
| Width (inches) | 0.335 inch |
| Net weight | 8.612 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Humidity at storage temperature | 80 % relative humidity (without condensation) |
| Operating temperature | -50 °C…120 °C |
| Installation temperature | -25 °C…120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Comparative Tracking Index (CTI) | 600 ≤ CTI |
| Insulating material | PA 66 |
| Insulating material group | I |
| Material | Plastic |
| Surface finish | untreated |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Colour | grey-beige |
| Encapsulation option | Yes |
| Protection degree | IP20 in installed state |
| PCB thickness | 1 mm |
| Tolerance for the PCB shape | ±0.1 |
| Tolerance of circuit board thickness | ±0.1 mm |
| Alternitive colours | More on request |
| Customer specific cutouts possible | No |
| Customer specific labelling possible | No |
| Number of connection levels | 2 |
| Number of PCBs, max. | 1 |
| Continuous current of cross-connection | 10 A |
| Continuous current of cross-connection/PCB | 32 A |
| Cross-connection | Yes |
| Type of connection | Tension-clamp connection |
| Flip cover mountable | Yes |
| Marker integrateable | Yes |
| Continuous current of cross-connection | 10 A |
| Cross-connection | Yes |
| Number of connection levels | 2 |





Reviews
There are no reviews yet.