RIDERSERIES FG, Relay module with positively driven contacts, Number of contacts: 2, CO contacts forcibily guided (EN 61810-3 type B) AgCuNi, Rated control voltage: 24 V DC ±10 %, Continuous current: 6 A, Tension-clamp connection, Test button available: No
Technical Specifications:
| Depth | 63.8 mm |
| Depth (inches) | 2.512 inch |
| Height | 98.1 mm |
| Height (inches) | 3.862 inch |
| Width | 16 mm |
| Width (inches) | 0.63 inch |
| Net weight | 58.08 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…70 °C |
| Humidity | 40 °C / 95 % rel. humidity, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | fc45714a-dcf9-499e-b37b-5a6f61f2521f |
| Rated control voltage | 24 V DC ±10 % |
| Rated current DC | 31.6 mA |
| Power rating | 759 mW |
| Coil resistance | 720 Ω ± 10 % |
| Status indicator | Green LED |
| Protective circuit | Free-wheeling diode |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 6 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Max. switching voltage, DC | 250 V |
| Min. switching power | 1 mA @ 24 V 10 mA @ 10 V 100 mA @ 5 V |
| Inrush current | 15 A / 20 ms |
| AC switching capacity (resistive), max. | 1500 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 144 W @ 24 V |
| Switch-on delay | ≤ 12 ms |
| Switch-off delay | ≤ 6 ms |
| Contact type | 2 CO contacts forcibily guided (EN 61810-3 type B) (AgCuNi) |
| Mechanical service life | > 50 x 106 switching cycles |
| Rail | TS 35 |
| Test button available | No |
| Mechanical switch position indicator | No |
| Colour | black |
| UL 94 flammability rating | V-1 |
| Rated voltage | 250 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 10 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 2.5 kVeff / 1 Min. |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 2.5 kVeff / 1 Min. |
| Dielectric strength of open contact | 1.5 kVeff /1 min. |
| Impulse withstand voltage | 6 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP20 |
| Standards | DIN EN 50205 |
| Certificate no. (cURus) base | E223759 |
| Wire connection method | Tension-clamp connection |
| Stripping length, rated connection | 8 mm |
| Clamping range, rated connection | 1.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 1.5 mm² |
| Blade size | 0.4 x 2.5 mm |





Reviews
There are no reviews yet.