TERMSERIES, Relay, Number of contacts: 2, CO contact AgNi, Rated control voltage: 12 V DC, Continuous current: 8 A, Plug-in connection, Test button available: No
Technical Specifications:
| Depth | 15.7 mm |
| Depth (inches) | 0.618 inch |
| Height | 29 mm |
| Height (inches) | 1.142 inch |
| Width | 12.7 mm |
| Width (inches) | 0.5 inch |
| Net weight | 14.1 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…70 °C |
| Humidity | 40 °C / 93 % rel. humidity, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Certificate No. (cURus) | E522350 |
| Rated control voltage | 12 V DC |
| Rated current DC | 33.3 mA |
| Power rating | 400 mW |
| Coil resistance | 360 Ω ± 10 % |
| Status indicator | No |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 8 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Min. switching power | 1 mA @ 24 V 10 mA @ 12 V 100 mA @ 5 V |
| Inrush current | 15 A / 4 s |
| AC switching capacity (resistive), max. | 2000 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 192 W @ 24 V |
| Switch-on delay | ≤ 8 ms |
| Switch-off delay | ≤ 6 ms |
| Contact type | 2 CO contact (AgNi) |
| Mechanical service life | 30 x 106 switching cycles |
| Test button available | No |
| Mechanical switch position indicator | No |
| Colour | Transparent |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| Rated voltage | 250 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Insulating material group | IIIa |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 10 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 5 kVeff / 1min |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 2.5 kVeff / 1 Min. |
| Dielectric strength of open contact | 1 kVeff / 1 min |
| Protection degree | IP20 |
| Certificate No. (CSA) | 249409-2426937 |
| Certificate No. (VDE) | 40020589 |
| Certificate No. (cURus) | E522350 |
| Wire connection method | Plug-in connection |
| Pitch in mm (P) | 5 mm |





Reviews
There are no reviews yet.