TERMSERIES-compact, Number of contacts: 4, CO contact AgNi, Rated control voltage: 230 V AC ±10 %, Continuous current: 6 A, PUSH IN, Screw connection, Test button available: No
Technical Specifications:
| Depth | 64.3 mm |
| Depth (inches) | 2.531 inch |
| Height | 98.9 mm |
| Height (inches) | 3.894 inch |
| Width | 68.2 mm |
| Width (inches) | 2.685 inch |
| Net weight | 293.261 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Operating temperature | -40 °C…60 °C |
| Humidity | 5-85% relative humidity, Tu = 40°C, without condensation |
| Rated control voltage | 230 V AC ±10 % |
| Status indicator | Green LED |
| Input frequency | 45 – 65 Hz |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Max. switching voltage, AC | 250 V |
| Max. switching voltage, DC | 250 V |
| Inrush current | 20 A / 20 ms |
| Switch-on delay | ≤ 16 ms |
| Switch-off delay | ≤ 20 ms |
| Contact type | 4 CO contact (AgNi) |
| Operating altitude | ≤ 2000 m above sea level |
| Rail | TS 35 |
| Test button available | No |
| Mechanical switch position indicator | No |
| Rated voltage | 300 V |
| Protection degree | IP20 |
| Wire connection method | PUSH IN Screw connection |
| Stripping length, rated connection | 9 mm |
| Clamping range, min. | 0.14 mm² |
| Clamping range, max. | 25 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 4 |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 25 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. (AWG) | AWG 26 |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.35 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.14 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 25 mm² |
| Blade size | 0.6 x 3.5 mm |





Reviews
There are no reviews yet.