Electronics housing sample, OMNIMATE Housing – series CH20M black, Sample kit for developers, consisting of individual parts incl. female plug, Complete enclosure, Connection technology, Width: 22.5 mm
Technical Specifications:
| Depth | 113.6 mm |
| Depth (inches) | 4.472 inch |
| Height | 117.2 mm |
| Height (inches) | 4.614 inch |
| Width | 22.5 mm |
| Width (inches) | 0.886 inch |
| Length | 0 mm |
| Net weight | 108.55 g |
| Installation temperature | -25 °C…85 °C |
| Humidity | 5 – 93% rel. humidity, Tu = 40°C, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) | 10 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) | 9 A |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 | 400 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 | 320 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 | 250 V |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 | 250 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 | 4 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 | 4 kV |
| Comparative Tracking Index (CTI) | 400 ≤ CTI <600 |
| Insulating material | PA 66 GF 30 |
| Insulating material group | II |
| Material | Plastic |
| Surface finish | untreated |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| Encapsulation option | No |
| Protection degree | IP20 in installed state |
| Rail | TS 35 |
| PCB thickness | 1.6 mm |
| Tolerance for the PCB shape | ±0.1 mm |
| Tolerance of circuit board thickness | ±0.15 mm |
| Number of connection levels | 2 |
| Number of ventilation openings | 2 |
| Number of poles | 4 |
| Cross-connection | No |
| Type of contact to PCB | Solder connection, direct |
| Type of connection | pluggable |
| Flip cover mountable | Yes |
| Marker integrateable | Yes |
| Cut out as preperation for functional port integrated | No |
| Color of clip-on foot | orange |
| Cross-connection | No |
| Number of connection levels | 2 |
| Number of poles | 4 |
| Wire connection method | Clamping yoke connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Tightening torque, min. | 0.4 Nm |
| Tightening torque, max. | 0.5 Nm |
| Clamping range, min. | 0.13 mm² |
| Clamping range, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 14 |
| Solid, min. H05(07) V-U | 0.2 mm² |
| Solid, max. H05(07) V-U | 2.5 mm² |
| Stranded, max. H07V-R | 2.5 mm² |
| Flexible, min. H05(07) V-K | 0.2 mm² |
| w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min. | 0.25 mm² |
| w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max. | 2.5 mm² |
| w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min. | 0.25 mm² |
| w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max. | 2.5 mm² |
| Max. clamping range | 2.5 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.