Plug-in adaptor (Terminal), 5 A, Rated voltage to adjoining terminal: 250 V, orange
Technical Specifications:
| Mounting dimension – height | 34.6 mm |
| Mounting dimension – width | 20.2 mm |
| Net weight | 2.76 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Colour | orange |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| End cover plate required | No |
| Number of poles | 4 |
| Rated voltage to adjoining terminal | 250 V |
| Rated DC voltage | 250 V |
| Rated current | 5 A |





Reviews
There are no reviews yet.