Weidmueller SL 5.08HC/05/90 3.2SN OR BX
Request a price
SL 5.08HC/05/90 3.2SN OR BX
SKU: 1146790000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, male header, open side, THT solder connection, 5.08 mm, Number of poles: 5, 90°, Solder pin length (l): 3.2 mm, tinned, orange, Box
Technical Specifications:
Depth 12 mm
Depth (inches) 0.472 inch
Height 11.63 mm
Height (inches) 0.458 inch
Height of lowest version 8.43 mm
Width 25.2 mm
Width (inches) 0.992 inch
Net weight 1.82 g
Pitch in mm (P) 5.08 mm
Pitch in inches (P) 0.2 “
Outgoing elbow 90°
Number of poles 5
Number of solder pins per pole 1
Solder pin length (l) 3.2 mm
Solder pin length tolerance +0.1 / -0.3 mm
Solder pin dimensions d = 1.2 mm Octagonal
Solder pin dimensions = d tolerance 0 / -0,03 mm
Solder eyelet hole diameter (D) 1.4 mm
Solder eyelet hole diameter tolerance (D) + 0,1 mm
L1 in mm 20.32 mm
Protection degree IP20
Volume resistance ≤5 mΩ
Insulating material PA GF
Colour orange
Colour chart (similar) RAL 2000
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 100 °C
Temperature range, installation, min. -25 °C
Temperature range, installation, max. 100 °C
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 24 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) 19 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 21 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) 16.5 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 400 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 320 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 250 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 4 kV
Institute (CSA) CSA
Certificate No. (CSA) 200039-1121690
Rated voltage (Use group B / CSA) 300 V
Rated voltage (Use group D / CSA) 300 V
Rated current (Use group B / CSA) 18.5 A
Rated current (Use group D / CSA) 10 A
Certificate No. (cURus) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 18.5 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 10 A
Packaging Box
VPE length 165 mm
VPE width 69 mm
VPE height 43 mm
IPC conformity Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request.
Notes Additional variants on request Gold-plated contact surfaces on request Rated current related to rated cross-section & min. No. of poles. Diameter of solder eyelet D = 1.4+0.1mm Solder eyelet diameter D = 1.5 + 0.1 mm, from 9 poles P on drawing = pitch Rated data refer only to the component itself. Clearance and creepage distances to other components are to be designed in accordance with the relevant application standards. In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months