Weidmueller SL 5.08HC/07/180F 3.2SN BK BX
Request a price
SL 5.08HC/07/180F 3.2SN BK BX
SKU: 1148620000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, male header, Flange, THT solder connection, 5.08 mm, Number of poles: 7, 180°, Solder pin length (l): 3.2 mm, tinned, black, Box
Technical Specifications:
Depth 8.5 mm
Depth (inches) 0.335 inch
Height 15.2 mm
Height (inches) 0.598 inch
Height of lowest version 12 mm
Width 45.56 mm
Width (inches) 1.794 inch
Net weight 3.396 g
Type of connection Board connection
Mounting onto the PCB THT solder connection
Pitch in mm (P) 5.08 mm
Pitch in inches (P) 0.2 “
Outgoing elbow 180°
Number of poles 7
Number of solder pins per pole 1
Solder pin length (l) 3.2 mm
Solder pin length tolerance +0.1 / -0.3 mm
Solder pin dimensions d = 1.2 mm Octagonal
Solder pin dimensions = d tolerance 0 / -0,03 mm
Solder eyelet hole diameter (D) 1.4 mm
Solder eyelet hole diameter tolerance (D) + 0,1 mm
L1 in mm 30.48 mm
L1 in inches 1.2 “
Protection degree IP20
Volume resistance ≤5 mΩ
Can be coded Yes
Plugging cycles 25
Plugging force/pole, max. 10 N
Pulling force/pole, max. 7.5 N
Tightening torque Torque type: Mounting screw, PCB Usage information: Tightening torque: min.: 0.15 Nm max.: 0.2 Nm Recommended screw: Part number: 1610740000
Insulating material PA GF
Colour black
Colour chart (similar) RAL 9011
Insulating material group II
Comparative Tracking Index (CTI) ≥ 550
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 100 °C
Temperature range, installation, min. -25 °C
Temperature range, installation, max. 100 °C
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 24 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) 19 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 21 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) 16.5 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 400 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 320 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 250 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 4,000 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 4 kV
Institute (CSA) CSA
Certificate No. (CSA) 200039-1121690
Rated voltage (Use group B / CSA) 300 V
Rated voltage (Use group D / CSA) 300 V
Rated current (Use group B / CSA) 18.5 A
Rated current (Use group D / CSA) 18.5 A
Reference to approval values Specifications are maximum values, details – see approval certificate.
Institute (cURus) CURUS
Certificate No. (cURus) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 18.5 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 10 A
Packaging Box
VPE length 165 mm
VPE width 115 mm
VPE height 35 mm
IPC conformity Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request.
Notes Additional variants on request Gold-plated contact surfaces on request Rated current related to rated cross-section & min. No. of poles. Diameter of solder eyelet D = 1.4+0.1mm Solder eyelet diameter D = 1.5 + 0.1 mm, from 9 poles P on drawing = pitch Rated data refer only to the component itself. Clearance and creepage distances to other components are to be designed in accordance with the relevant application standards. In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months