Weidmueller SL 7.62HP/12/180LF 3.2 SN BK BX
Request a price
SL 7.62HP/12/180LF 3.2 SN BK BX
SKU: 1141190000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, male header, Solder flange, THT solder connection, 7.62 mm, Number of poles: 12, 180°, Solder pin length (l): 3.2 mm, tinned, black, Box
Technical Specifications:
Depth 8.4 mm
Depth (inches) 0.331 inch
Height 15 mm
Height (inches) 0.591 inch
Height of lowest version 11.8 mm
Width 100.3 mm
Width (inches) 3.949 inch
Net weight 0.02 g
Continuous operating temp., min. -25 °C
Continuous operating temp., max. 100 °C
RoHS Compliance Status Compliant without exemption
REACH SVHC No SVHC above 0.1 wt%
Product family OMNIMATE Power – series BL/SL 7.62HP
Type of connection Board connection
Mounting onto the PCB THT solder connection
Pitch in mm (P) 7.62 mm
Pitch in inches (P) 0.3 “
Outgoing elbow 180°
Number of poles 12
Number of solder pins per pole 1
Solder pin length (l) 3.2 mm
Solder pin dimensions 1.0 x 1.0 mm
Solder pin dimensions = d tolerance +0,01 / -0,03 mm
Solder eyelet hole diameter (D) 1.4 mm
Solder eyelet hole diameter tolerance (D) + 0,1 mm
L1 in mm 83.82 mm
L1 in inches 3.3 “
Number of rows 1
Pin series quantity 1
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 Safe from finger touch, plugged
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 IP20 plugged
Protection degree IP10
Can be coded Yes
Tightening torque for screw flange, min. 0.15 Nm
Tightening torque for screw flange, max. 0.25 Nm
Plugging cycles 25
Insulating material PBT
Colour black
Colour chart (similar) RAL 9011
Insulating material group IIIa
Comparative Tracking Index (CTI) ≥ 200
Contact surface tinned
Layer structure of solder connection 1…3 µm Ni / 2…4 µm Sn matt
Layer structure of plug contact 1…3 µm Ni / 2…4 µm Sn matt
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 100 °C
Temperature range, installation, min. -25 °C
Temperature range, installation, max. 100 °C
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 29 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) 26 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 25 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) 21 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 630 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 500 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 400 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 6 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 6 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 6 kV
Short-time withstand current resistance 3 x 1s with 180 A
Clearance, min. 6.5 mm
Creepage distance, min. 8.1 mm
Rated voltage (Use group B / CSA) 300 V
Rated voltage (Use group C / CSA) 300 V
Rated voltage (Use group D / CSA) 600 V
Rated current (Use group B / CSA) 20 A
Rated current (Use group C / CSA) 20 A
Rated current (Use group D / CSA) 5 A
Institute (cURus) CURUS
Certificate No. (cURus) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group C / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 600 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 20 A
Rated current (Use group C / UL 1059) 20 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 5 A
Clearance distance, min. 6.5 mm
Creepage distance, min. 11.2 mm
Reference to approval values Specifications are maximum values, details – see approval certificate.
Packaging Box
VPE length 340 mm
VPE width 134 mm
VPE height 21 mm