Weidmueller SL-SMT 3.50/08/90RF 1.5SN BK BX
Request a price
SL-SMT 3.50/08/90RF 1.5SN BK BX
SKU: 1000640000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, male header, Clip-on flange, THT/THR solder connection, 3.50 mm, Number of poles: 8, 90°, Solder pin length (l): 1.5 mm, tinned, black, Box
Technical Specifications:
Depth 11.1 mm
Depth (inches) 0.437 inch
Height 9 mm
Height (inches) 0.354 inch
Height of lowest version 7.5 mm
Width 34.86 mm
Width (inches) 1.372 inch
Net weight 2.693 g
RoHS Compliance Status Compliant without exemption
REACH SVHC No SVHC above 0.1 wt%
Product family OMNIMATE Signal – series BL/SL 3.50
Type of connection Board connection
Mounting onto the PCB THT/THR solder connection
Pitch in mm (P) 3.5 mm
Pitch in inches (P) 0.138 “
Outgoing elbow 90°
Number of poles 8
Number of solder pins per pole 1
Solder pin length (l) 1.5 mm
Solder pin length tolerance 0 / -0.3 mm
Solder pin dimensions d = 1.2 mm Octagonal
Solder pin dimensions = d tolerance 0 / -0,03 mm
Solder eyelet hole diameter (D) 1.4 mm
Solder eyelet hole diameter tolerance (D) + 0,1 mm
Outside diameter of solder pad 2.3 mm
Template aperture diameter 2.1 mm
L1 in mm 24.5 mm
L1 in inches 0.965 “
Number of rows 1
Pin series quantity 1
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 finger-safe plugged/ back-of-hand-safe unplugged
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 IP20 plugged/ IP10 unplugged
Protection degree IP10
Volume resistance ≤5 mΩ
Can be coded Yes
Plugging cycles 25
Plugging force/pole, max. 6 N
Pulling force/pole, max. 6 N
Insulating material LCP GF
Colour black
Colour chart (similar) RAL 9011
Insulating material group IIIa
Comparative Tracking Index (CTI) ≥ 175
Moisture Level (MSL) 1
UL 94 flammability rating V-0
Contact material Cu-alloy
Contact surface tinned
Layer structure of solder connection 2…3 µm Ni / 5…7 µm Sn
Layer structure of plug contact 2…3 µm Ni / 5…7 µm Sn
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 100 °C
Temperature range, installation, min. -30 °C
Temperature range, installation, max. 100 °C
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 15 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) 12 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 13 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) 10 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 320 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 160 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 160 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 2.5 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 2.5 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 2.5 kV
Short-time withstand current resistance 3 x 1s with 100 A
Rated voltage (Use group B / CSA) 300 V
Rated voltage (Use group D / CSA) 300 V
Rated current (Use group B / CSA) 10 A
Rated current (Use group D / CSA) 10 A
Institute (UR) UR
Certificate No. (UR) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 10 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 10 A
Reference to approval values Specifications are maximum values, details – see approval certificate.
Packaging Box
VPE length 116 mm
VPE width 77 mm
VPE height 53 mm
IPC conformity Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request.
Notes Gold-plated contact surfaces on request Rated current related to rated cross-section & min. No. of poles. Diameter of solder eyelet D = 1.4+0.1mm Solder eyelet diameter D = 1.5 + 0.1 mm, from 9 poles P on drawing = pitch Rated data refer only to the component itself. Clearance and creepage distances to other components are to be designed in accordance with the relevant application standards. In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months