Weidmueller SL-SMT 3.50/10/90LF 3.2SN BK RL
Request a price
SL-SMT 3.50/10/90LF 3.2SN BK RL
SKU: 1050530000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, male header, Solder flange, THT/THR solder connection, 3.50 mm, Number of poles: 10, 90°, Solder pin length (l): 3.2 mm, tinned, black, Tape
Technical Specifications:
Depth 11.1 mm
Depth (inches) 0.437 inch
Height 10.7 mm
Height (inches) 0.421 inch
Height of lowest version 7.5 mm
Width 42 mm
Width (inches) 1.654 inch
Net weight 3.573 g
Pitch in mm (P) 3.5 mm
Pitch in inches (P) 0.138 “
Outgoing elbow 90°
Number of poles 10
Number of solder pins per pole 1
Solder pin length (l) 3.2 mm
Solder pin length tolerance 0 / -0.3 mm
Solder pin dimensions d = 1.2 mm Octagonal
Solder pin dimensions = d tolerance 0 / -0,03 mm
Solder eyelet hole diameter (D) 1.4 mm
Solder eyelet hole diameter tolerance (D) + 0,1 mm
Outside diameter of solder pad 2.3 mm
Template aperture diameter 2.1 mm
L1 in mm 31.5 mm
L1 in inches 1.24 “
Protection degree IP10
Volume resistance ≤5 mΩ
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 100 °C
Temperature range, installation, min. -30 °C
Temperature range, installation, max. 100 °C
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 15 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) 12 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 13 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) 10 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 320 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 160 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 160 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 2.5 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 2.5 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 2.5 kV
Short-time withstand current resistance 3 x 1s with 100 A
Institute (CSA) CSA
Certificate No. (CSA) 200039-1176845
Rated voltage (Use group B / CSA) 300 V
Rated voltage (Use group D / CSA) 300 V
Rated current (Use group B / CSA) 10 A
Rated current (Use group D / CSA) 10 A
Certificate No. (UR) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 10 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 10 A
ESD Level packaging static dissipative
Packaging Tape
VPE length 348 mm
VPE width 329 mm
VPE height 69 mm
Tape depth (T2) 12.1 mm
Tape width (W) 56 mm
Tape pocket depth (K0) 11.6 mm
Tape pocket height (A0) 11.41 mm
Tape pocket width (B0) 43.7 mm
Tape pocket separation (P1) 16 mm
Tape hole separation (E) 1.75 mm
Tape pocket separation (F) 26.2 mm
Tape reel diameter ∅ (A) 330 mm
Surface resistance Rs = 109 – 1012 Ω
IPC conformity Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request.
Notes Gold-plated contact surfaces on request Rated current related to rated cross-section & min. No. of poles. Diameter of solder eyelet D = 1.4+0.1mm Solder eyelet diameter D = 1.5 + 0.1 mm, from 9 poles P on drawing = pitch Rated data refer only to the component itself. Clearance and creepage distances to other components are to be designed in accordance with the relevant application standards. In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months