Weidmueller SL-SMT 5.08HC/12/180G 3.2SN BK BX
Request a price
SL-SMT 5.08HC/12/180G 3.2SN BK BX
SKU: 1838310000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, male header, closed side, THT/THR solder connection, 5.08 mm, Number of poles: 12, 180°, Solder pin length (l): 3.2 mm, tinned, black, Box
Technical Specifications:
Depth 8.5 mm
Depth (inches) 0.335 inch
Height 15.2 mm
Height (inches) 0.598 inch
Height of lowest version 12 mm
Width 62.86 mm
Width (inches) 2.475 inch
Net weight 4.734 g
RoHS Compliance Status Compliant without exemption
REACH SVHC No SVHC above 0.1 wt%
Product family OMNIMATE Signal – series BL/SL 5.08
Type of connection Board connection
Mounting onto the PCB THT/THR solder connection
Pitch in mm (P) 5.08 mm
Pitch in inches (P) 0.2 “
Outgoing elbow 180°
Number of poles 12
Number of solder pins per pole 1
Solder pin length (l) 3.2 mm
Solder pin length tolerance 0 / -0.3 mm
Solder pin dimensions d = 1.2 mm Octagonal
Solder eyelet hole diameter (D) 1.5 mm
Solder eyelet hole diameter tolerance (D) + 0,1 mm
L1 in mm 55.88 mm
L1 in inches 2.2 “
Number of rows 1
Pin series quantity 1
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 finger-safe unplugged/ back-of-hand-safe plugged
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 IP20 plugged/ IP10 unplugged
Protection degree IP20
Volume resistance ≤5 mΩ
Can be coded Yes
Plugging force/pole, max. 9 N
Pulling force/pole, max. 7 N
Insulating material LCP GF
Colour black
Colour chart (similar) RAL 9011
Insulating material group IIIa
Comparative Tracking Index (CTI) ≥ 175
Moisture Level (MSL) 1
UL 94 flammability rating V-0
Contact material Cu-alloy
Contact surface tinned
Layer structure of solder connection 1…3 µm Ni / 2…4 µm Sn matt
Layer structure of plug contact 1…3 µm Ni / 2…4 µm Sn matt
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 100 °C
Temperature range, installation, min. -30 °C
Temperature range, installation, max. 100 °C
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 27.5 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) 19 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 24 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) 16.5 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 400 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 320 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 250 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 4 kV
Institute (CSA) CSA
Certificate No. (CSA) 200039-1176845
Rated voltage (Use group B / CSA) 300 V
Rated voltage (Use group D / CSA) 300 V
Rated current (Use group D / CSA) 18.5 A
Reference to approval values Specifications are maximum values, details – see approval certificate.
Institute (UR) UR
Certificate No. (UR) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 18.5 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 10 A
Packaging Box
VPE length 168 mm
VPE width 117 mm
VPE height 38 mm
IPC conformity Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request.
Notes Gold-plated contact surfaces on request Rated current related to rated cross-section & min. No. of poles. Diameter of solder eyelet D = 1.4+0.1mm Solder eyelet diameter D = 1.5 + 0.1 mm, from 9 poles P on drawing = pitch Rated data refer only to the component itself. Clearance and creepage distances to other components are to be designed in accordance with the relevant application standards. In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months