Lockout device (terminal), PA 66/6, red
Technical Specifications:
| Depth | 14.99 mm |
| Depth (inches) | 0.59 inch |
| Height | 20.07 mm |
| Height (inches) | 0.79 inch |
| Width | 8 mm |
| Width (inches) | 0.315 inch |
| Net weight | 0.496 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Continuous operating temp., min. | -60 °C |
| Continuous operating temp., max. | 130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | PA 66/6 |
| Colour | red |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Explosion-tested version | No |





Reviews
There are no reviews yet.