PCB plug-in connector, male header, THT solder connection, 10.16 mm, Number of poles: 3, 270°, Solder pin length (l): 3.5 mm, tinned, black, Box
Technical Specifications:
| Net weight | 13.9 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Product family | OMNIMATE Power – series BU/SU 10.16HP |
| Type of connection | Board connection |
| Mounting onto the PCB | THT solder connection |
| Pitch in mm (P) | 10.16 mm |
| Pitch in inches (P) | 0.4 “ |
| Outgoing elbow | 270° |
| Number of poles | 3 |
| Solder pin length (l) | 3.5 mm |
| Solder pin length tolerance | +0.1 / -0.3 mm |
| Solder pin dimensions | 1.2 x 1.1 mm |
| Solder pin dimensions = d tolerance | +0.1 / -0.1 mm |
| L1 in mm | 20.32 mm |
| L1 in inches | 0.8 “ |
| Pin series quantity | 2 |
| Tightening torque | Torque type: Mounting screw, PCB Usage information: Thickness: min.: 1.44 mm max.: 1.76 mm Tightening torque: min.: 0.25 Nm max.: 0.3 Nm Recommended screw: Part number: 2812340000 Thickness: min.: 2.88 mm max.: 3.52 mm Tightening torque: min.: 0.2 Nm max.: 0.25 Nm Recommended screw: Part number: 2812340000 Thickness: min.: 1.44 mm max.: 3.52 mm Tightening torque: min.: 0.8 Nm max.: 0.9 Nm Recommended screw: Part number: 2812290000 |
| Insulating material | PBT GF |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact material | Cu-alloy |
| Contact surface | tinned |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Operating temperature, max. | 120 °C |
| Temperature range, installation, min. | -25 °C |
| Temperature range, installation, max. | 120 °C |
| Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) | 78.3 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) | 67.9 A |
| Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) | 70.6 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) | 61.3 A |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 | 1,000 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 | 1,000 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 | 690 V |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 | 6 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 | 8 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 | 8 kV |
| Clearance, min. | 8.9 mm |
| Creepage distance, min. | 10.5 mm |
| Rated voltage (Use group B / CSA) | 300 V |
| Rated voltage (Use group C / CSA) | 300 V |
| Rated voltage (Use group D / CSA) | 600 V |
| Rated current (Use group B / CSA) | 60 A |
| Rated current (Use group C / CSA) | 60 A |
| Rated current (Use group D / CSA) | 5 A |
| Rated voltage (Use group B / UL 1059) | 300 V |
| Rated voltage (Use group C / UL 1059) | 300 V |
| Rated voltage (Use group D / UL 1059) | 600 V |
| Rated current (Use group B / UL 1059) | 60 A |
| Rated current (Use group C / UL 1059) | 60 A |
| Rated current (Use group D / UL 1059) | 5 A |
| Clearance distance, min. | 8.9 mm |
| Creepage distance, min. | 10.5 mm |
| Packaging | Box |
| VPE length | 338 mm |
| VPE width | 130 mm |
| VPE height | 44 mm |
| IPC conformity | Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request. |
| Notes | Additional variants on request Rated current related to rated cross-section & min. No. of poles. P on drawing = pitch Rated data refer only to the component itself. Clearance and creepage distances to other components are to be designed in accordance with the relevant application standards. For all applications with flange we recommend to fix the pin header with the help of the soldering flange or a self-tapping screw on the board. In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months |





Reviews
There are no reviews yet.