Weidmueller SV-SMT 7.62HP/02/90SF 2.6SN BK BX
Request a price
SV-SMT 7.62HP/02/90SF 2.6SN BK BX
SKU: 2499600000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, male header, Screw flange, THT/THR solder connection, 7.62 mm, Number of poles: 2, 90°, Solder pin length (l): 2.6 mm, tinned, black, Box
Technical Specifications:
Depth 28.3 mm
Depth (inches) 1.114 inch
Height 14 mm
Height (inches) 0.551 inch
Height of lowest version 11.4 mm
Width 30.48 mm
Width (inches) 1.2 inch
Net weight 4.4 g
RoHS Compliance Status Compliant without exemption
REACH SVHC No SVHC above 0.1 wt%
Product family OMNIMATE Power – series BV/SV 7.62HP
Type of connection Board connection
Mounting onto the PCB THT/THR solder connection
Pitch in mm (P) 7.62 mm
Pitch in inches (P) 0.3 “
Outgoing elbow 90°
Number of poles 2
Number of solder pins per pole 2
Solder pin length (l) 2.6 mm
Solder pin length tolerance +0.1 / -0.3 mm
Solder pin dimensions 0.8 x 1.0 mm
Solder eyelet hole diameter (D) 1.4 mm
Solder eyelet hole diameter tolerance (D) + 0,1 mm
L1 in mm 22.86 mm
L1 in inches 0.9 “
Number of rows 1
Pin series quantity 1
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 safe to back of hand above the printed circuit board
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 IP 20
Protection degree IP20 when fully mounted
Volume resistance 2.00 mΩ
Tightening torque for screw flange, min. 0.2 Nm
Tightening torque for screw flange, max. 0.3 Nm
Plugging cycles 25
Plugging force/pole, max. 12 N
Pulling force/pole, max. 7 N
Insulating material PA 9T
Colour black
Colour chart (similar) RAL 9011
Insulating material group I
Comparative Tracking Index (CTI) ≥ 600
Insulation strength ≥ 10⁸ Ω
Moisture Level (MSL) 1
UL 94 flammability rating V-0
Contact material Cu-alloy
Contact surface tinned
Layer structure of solder connection 1…3 µm Ni / 4…6 µm Sn matt
Layer structure of plug contact 1…3 µm Ni / 4…6 µm Sn matt
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 130 °C
Temperature range, installation, min. -25 °C
Temperature range, installation, max. 130 °C
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 41 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) 41 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 41 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) 41 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 1,000 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 630 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 630 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 6 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 6 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 6 kV
Short-time withstand current resistance 3 x 1s with 420 A
Clearance, min. 6.9 mm
Creepage distance, min. 9.6 mm
Institute (cURus) CURUS
Certificate No. (cURus) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group C / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 40.5 A
Rated current (Use group C / UL 1059) 40.5 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 10 A
Clearance distance, min. 6.9 mm
Creepage distance, min. 9.6 mm
Reference to approval values Specifications are maximum values, details – see approval certificate.
Packaging Box
VPE length 350 mm
VPE width 138 mm
VPE height 41 mm