Weidmueller SV-SMT 7.62HP/03/270F 2.6SN BK BX
Request a price
SV-SMT 7.62HP/03/270F 2.6SN BK BX
SKU: 2499910000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, male header, Flange, THT/THR solder connection, 7.62 mm, Number of poles: 3, 270°, Solder pin length (l): 2.6 mm, tinned, black, Box
Technical Specifications:
Depth 28.3 mm
Depth (inches) 1.114 inch
Height 14 mm
Height (inches) 0.551 inch
Height of lowest version 11.4 mm
Width 38.1 mm
Width (inches) 1.5 inch
Net weight 6.3 g
RoHS Compliance Status Compliant without exemption
REACH SVHC No SVHC above 0.1 wt%
Product family OMNIMATE Power – series BV/SV 7.62HP
Type of connection Board connection
Mounting onto the PCB THT/THR solder connection
Pitch in mm (P) 7.62 mm
Pitch in inches (P) 0.3 “
Outgoing elbow 270°
Number of poles 3
Number of solder pins per pole 2
Solder pin length (l) 2.6 mm
Solder pin length tolerance +0.1 / -0.3 mm
Solder pin dimensions 0.8 x 1.0 mm
Solder eyelet hole diameter (D) 1.4 mm
Solder eyelet hole diameter tolerance (D) + 0,1 mm
L1 in mm 15.24 mm
L1 in inches 0.6 “
Number of rows 1
Pin series quantity 1
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 safe to back of hand above the printed circuit board
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 IP 20
Protection degree IP20 when fully mounted
Volume resistance 2.00 mΩ
Plugging cycles 25
Plugging force/pole, max. 12 N
Pulling force/pole, max. 7 N
Insulating material PA 9T
Colour black
Colour chart (similar) RAL 9011
Insulating material group I
Comparative Tracking Index (CTI) ≥ 600
Insulation strength ≥ 10⁸ Ω
Moisture Level (MSL) 1
UL 94 flammability rating V-0
Contact material Cu-alloy
Contact surface tinned
Layer structure of solder connection 1…3 µm Ni / 4…6 µm Sn matt
Layer structure of plug contact 1…3 µm Ni / 4…6 µm Sn matt
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 130 °C
Temperature range, installation, min. -25 °C
Temperature range, installation, max. 130 °C
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 41 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) 41 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 41 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) 41 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 1,000 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 630 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 630 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 6 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 6 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 6 kV
Short-time withstand current resistance 3 x 1s with 420 A
Clearance, min. 6.9 mm
Creepage distance, min. 9.6 mm
Institute (cURus) CURUS
Certificate No. (cURus) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group C / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 40.5 A
Rated current (Use group C / UL 1059) 40.5 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 10 A
Clearance distance, min. 6.9 mm
Creepage distance, min. 9.6 mm
Reference to approval values Specifications are maximum values, details – see approval certificate.
Packaging Box
VPE length 338 mm
VPE width 130 mm
VPE height 33 mm