PCB plug-in connector, male plug, 7.62 mm, Number of poles: 3, 180°, PUSH IN with actuator, Tension-clamp connection, Box
Technical Specifications:
| Depth | 47.7 mm |
| Depth (inches) | 1.878 inch |
| Height | 23.4 mm |
| Height (inches) | 0.921 inch |
| Width | 45.72 mm |
| Width (inches) | 1.8 inch |
| Net weight | 21.21 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Product family | OMNIMATE Power – series BV/SV 7.62HP |
| Type of connection | Field connection |
| Wire connection method | PUSH IN with actuator Tension-clamp connection |
| Pitch in mm (P) | 7.62 mm |
| Pitch in inches (P) | 0.3 “ |
| Conductor outlet direction | 180° |
| Number of poles | 3 |
| L1 in mm | 22.86 mm |
| L1 in inches | 0.9 “ |
| Number of rows | 1 |
| Pin series quantity | 1 |
| Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 | IP20 plugged |
| Protection degree | IP20 IP20 in installed state |
| Tightening torque for screw flange, min. | 0.2 Nm |
| Tightening torque for screw flange, max. | 0.3 Nm |
| Screwdriver blade | 0.6 x 3.5 |
| Plugging cycles | 25 |
| Insulating material | PA GF |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact material | Cu-alloy |
| Contact surface | tinned |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Operating temperature, max. | 125 °C |
| Temperature range, installation, min. | -25 °C |
| Temperature range, installation, max. | 125 °C |
| Solid, min. H05(07) V-U | 0.5 mm² |
| Solid, max. H05(07) V-U | 6 mm² |
| Flexible, min. H05(07) V-K | 0.5 mm² |
| Flexible, max. H05(07) V-K | 6 mm² |
| w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min. | 1.5 mm² |
| w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max. | 6 mm² |
| Clampable conductor | Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 2.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 0186100000 Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 9019170000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 4 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 0244100000 Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 9019200000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 6 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 0191900000 Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 0533500000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 1.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 15 mm Recommended wire-end ferrule: 9019140000 Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 9004060000 |
| Reference text | The outside diameter of the plastic collar should not be larger than the pitch (P) Length of ferrules is to be chosen depending on the product and the rated voltage. |
| Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) | 41 A |
| Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) | 41 A |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 | 1,000 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 | 800 V |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 | 6,000 V |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 | 8 kV |
| Clearance, min. | 12.7 mm |
| Creepage distance, min. | 12.7 mm |
| Institute (cURus) | CURUS |
| Certificate No. (cURus) | E60693 |
| Rated voltage (Use group B / UL 1059) | 600 V |
| Rated voltage (Use group C / UL 1059) | 600 V |
| Rated voltage (Use group D / UL 1059) | 600 V |
| Rated current (Use group B / UL 1059) | 36 A |
| Rated current (Use group C / UL 1059) | 36 A |
| Rated current (Use group D / UL 1059) | 5 A |
| Wire cross-section, AWG, min. | AWG 24 |
| Wire cross-section, AWG, max. | AWG 10 |
| Reference to approval values | Specifications are maximum values, details – see approval certificate. |
| Packaging | Box |
| VPE length | 338 mm |
| VPE width | 130 mm |
| VPE height | 54 mm |
| IPC conformity | Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request. |
| Notes | In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months |





Reviews
There are no reviews yet.