Test-disconnect terminal, PUSH IN, beige, 6 mm², 30 A, Number of connections: 42, Number of levels: 1
Technical Specifications:
| Depth | 79 mm |
| Depth (inches) | 3.11 inch |
| Height | 100 mm |
| Height (inches) | 3.937 inch |
| Width | 203 mm |
| Width (inches) | 7.992 inch |
| Net weight | 829 g |
| Continuous operating temp., min. | -60 °C |
| Continuous operating temp., max. | 130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Wemid |
| Colour | beige |
| Colour of operational elements | Miscellaneous |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| End cover plate required | No |
| Number of levels | 1 |
| Number of clamping points per level | 42 |
| Levels cross-connected internally | No |
| Rail | TS 35 |
| N-function | No |
| PE function | No |
| PEN function | No |
| Explosion-tested version | No |
| Snap-on | Yes |
| Type of mounting | Snap-on |
| Connection cross-section, stranded, max. | 6 mm² |
| Connection cross-section, stranded, min. | 0.5 mm² |
| Connection direction | top |
| Number of connections | 42 |
| Type of connection | PUSH IN |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 10 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, max. | 6 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 6 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, solid core, max. | 10 mm² |
| Wire connection cross-section, solid core, min. | 0.5 mm² |
| Rail | TS 35 |
| Standards | IEC 60947-7-1 |
| Rated cross-section | 6 mm² |
| Rated current | 30 A |
| Standards | IEC 60947-7-1 |
| Pollution severity | 3 |
| Surge voltage category | III |





Reviews
There are no reviews yet.