TBF (polyester empty enclosure), Empty enclosure, Height: 603 mm, Width: 372 mm, Depth: 175 mm, Material: Glass fibre-reinforced polyester, untreated, Light Grey
Technical Specifications:
| Depth | 175 mm |
| Depth (inches) | 6.89 inch |
| Height | 603 mm |
| Height (inches) | 23.74 inch |
| Width | 372 mm |
| Width (inches) | 14.646 inch |
| Net weight | 5,000 g |
| Operating temperature | -50 °C…130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| M12 | 88 |
| M16 | 48 |
| M20 | 40 |
| M25 | 20 |
| M32 | 8 |
| M40 | 6 |
| M50 | 6 |
| M63 | 4 |
| M12 | 52 |
| M16 | 30 |
| M20 | 26 |
| M25 | 12 |
| M32 | 5 |
| M40 | 4 |
| M50 | 4 |
| M63 | 3 |
| Declaration of Conformatiy No. (DoC LVD) | DoC DE PS2420 220224 002ISS01 |
| Access opening height | 578 mm |
| Access opening width | 347 mm |
| Areas of use | Building systems and technology Transportation Packaging industry Machine construction |
| Enclosure attachment | 6.5 mm hole in enclosure base |
| Flange plate | No |
| Impact resistance | IK08 in accordance with IEC 62208 IK10 in accordance with IEC 62262 |
| Installation advice | Screw mounting |
| Integral fixing | 4 or 6 stud bolts M6 inner (female) thread |
| Lid | Yes |
| Lid attachment | Crosshead nylon screws |
| Material | Glass fibre-reinforced polyester |
| Number of lid screws | 6 |
| Operating temperature, max. | 130 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Protection degree | IP67 |
| Seal material | Polyurethane |
| Standards | IEC 60529 EN 60529 EN 62208 EN/IEC 61439-2 |
| Surface finish | untreated |
| Torque for lid screws | 1.5 Nm |
| Toxicity | Free from halogens |
| UL 94 flammability rating | HB |
| WDU 10 / ZDU 10 | 2×51 |
| WDU 16 / ZDU 16 | 2×37 |
| WDU 2,5 / ZDU 2,5 / IDU 2,5 | 2×101 |
| WDU 35 / ZDU 35 | 2×32 |
| WDU 4 / ZDU 4 | 2×85 |
| WDU 6 / ZDU 6 | 2×64 |
| WDU 10 / ZDU 10 | 5×29 |
| WDU 16 / ZDU 16 | 5×21 |
| WDU 2,5 / ZDU 2,5 / IDU 2,5 | 5×57 |
| WDU 35 / ZDU 35 | 5×18 |
| WDU 4 / ZDU 4 | 5×48 |
| WDU 6 / ZDU 6 | 5×36 |





Reviews
There are no reviews yet.