Interface, RS, 2 x AKB (50P), LP2N 5.08mm
Technical Specifications:
| Depth | 95 mm |
| Depth (inches) | 3.74 inch |
| Height | 131 mm |
| Height (inches) | 5.157 inch |
| Width | 317 mm |
| Width (inches) | 12.48 inch |
| Net weight | 910 g |
| Storage temperature | -40…85 °C |
| Operating temperature | -25…70 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 4c2bf777-1c3a-4574-9dcf-a43fbd923cdb |
| LED status display per relay | green |
| Disconnector per relay | No |
| Fuse per relay | Yes |
| Switch | No |
| LED status of the supply voltage | green |
| Power supply fuse | 1 A |
| Connection (field side) | LP2N 5.08mm |
| Connection on control side | 2 x AKB (50P) |
| Connection supply | LP 5.08mm |
| Number of poles (control side) | 50-pole plug |
| Mechanical service life | 5 x 106 switching cycles |
| Input voltage | 48 V DC ± 10% |
| Input current | 7 mA (fuse on) / 0.5 mA (fuse off) |
| Relay type | RSS |
| Contact material | AgNi gold-plated |
| Rated voltage | 18…30 V DC |
| Max. DC continuous current | 10 mA |
| Minimum contact current | 1 mA |
| Minimum contact voltage | 1 V |
| Rated input insulation voltage | ≤ 50 V DC |
| Rated output insulation voltage | ≤ 50 V DC |
| Overvoltage category input/input | III |
| Overvoltage category input/output | III |
| Overvoltage category output/output | III |
| Pollution severity level | 2 |
| Pulse voltage test (1,2/50μs) | 1.5 kV |
| Insulation test voltage AC | 0.35 kV |
| Clearance input/output | ≥ 5.5 mm |
| Clamping range, max. | 6 mm² |
| Clamping range, min. | 0.13 mm² |
| Flexible with sleeve, max. | 2.5 mm² |
| Flexible with sleeve, min. | 0.5 mm² |
| Flexible, max. H05(07) V-K | 4 mm² |
| Flexible, min. H05(07) V-K | 0.5 mm² |
| Max. wire cross-section, AWG | AWG 12 |
| Min. wire cross-section, AWG | AWG 26 |
| Sleeve with plastic collar, max. | 2.5 mm² |
| Solid, max. H05(07) V-U | 6 mm² |
| Solid, min. H05(07) V-U | 0.5 mm² |
| Stripping length | 6 mm |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Type of connection | Screw connection |
| Type of connection | Screw connection |
| Clamping range, min. | 0.13 mm² |
| Clamping range, max. | 6 mm² |
| Solid, min. H05(07) V-U | 0.5 mm² |
| Solid, max. H05(07) V-U | 6 mm² |
| Flexible, min. H05(07) V-K | 0.5 mm² |
| Flexible, max. H05(07) V-K | 4 mm² |
| Flexible with sleeve, max. | 2.5 mm² |
| Flexible with sleeve, min. | 2.5 mm² |
| Ferrule with plastic collar, max. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, min. AWG | AWG 12 |
| Wire cross-section, max. AWG | AWG 26 |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Stripping length | 6 mm |





Reviews
There are no reviews yet.