Disconnect plug (terminal), Wemid, orange
Technical Specifications:
| Depth | 29.73 mm |
| Depth (inches) | 1.17 inch |
| Height | 11.3 mm |
| Height (inches) | 0.445 inch |
| Width | 2.7 mm |
| Width (inches) | 0.106 inch |
| Net weight | 1.2 g |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -60 °C |
| Continuous operating temp., max. | 130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Wemid |
| Colour | orange |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Installation advice | Direct mounting |
| Type of fixing | Plugged |
| Type of connection | pluggable |
| Installation advice | Direct mounting |
| Rated current | 20 A |
| Pollution severity | 3 |
| Surge voltage category | III |





Reviews
There are no reviews yet.