Accessories, Disconnect plug, 20 A
Technical Specifications:
| Depth | 29.73 mm |
| Depth (inches) | 1.17 inch |
| Height | 11.3 mm |
| Height (inches) | 0.445 inch |
| Width | 2.7 mm |
| Width (inches) | 0.106 inch |
| Net weight | 1.038 g |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Colour | yellow |
| Version | Spacer |
| Explosion-tested version | No |
| Installation advice | Direct mounting |
| Type of fixing | Plugged |
| Type of connection | pluggable |
| Pitch in mm (P) | 2.7 mm |
| Installation advice | Direct mounting |
| Rated voltage | 500 V |
| Rated current | 20 A |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Pollution severity | 3 |
| Surge voltage category | III |





Reviews
There are no reviews yet.