Klippon EB (Essential Box), Enclosures, Riveted, Height: 50 mm, Width: 171 mm, Depth: 16.5 mm, Material: Stainless steel 1.4404 (316L), Brushed, silver
Technical Specifications:
| Depth | 16.5 mm |
| Depth (inches) | 0.65 inch |
| Height | 50 mm |
| Height (inches) | 1.968 inch |
| Width | 171 mm |
| Width (inches) | 6.732 inch |
| Net weight | 80 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Stainless steel 1.4404 (316L) |
| Surface finish | Brushed |





Reviews
There are no reviews yet.