Klippon TB (Terminal Box), Ratings plate holder, Riveted, Height: 25 mm, Width: 141 mm, Depth: 16.5 mm, Material: Stainless steel 1.4301, Mirror polished, silver
Technical Specifications:
| Depth | 16.5 mm |
| Depth (inches) | 0.65 inch |
| Height | 25 mm |
| Height (inches) | 0.984 inch |
| Width | 141 mm |
| Width (inches) | 5.551 inch |
| Net weight | 30 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Material thickness | 1 mm |
| Note protection class | Mounting is possible in any position on the lid, including inside the sealed area of the housing. The lid seal must, however, not be damaged. To guarantee a 100% seal, the assembly must be done using the fixing material, 1252190000 TPSD FIXING SET KTB. The attachment of the rating plate is done individually onto the rating plate holder. We recommend the use of fixing material 1285200000 SD FIXING SET for mounting. |
| Surface finish | Mirror polished |
| Material | Stainless steel 1.4301 |
| Material thickness | 1 mm |
| Surface finish | Mirror polished |





Reviews
There are no reviews yet.