Field Power® terminal rail, Steel, galvanized, 54 mm, for base part
Technical Specifications:
| Depth | 7.5 mm |
| Depth (inches) | 0.295 inch |
| Height | 35 mm |
| Height (inches) | 1.378 inch |
| Width | 54 mm |
| Width (inches) | 2.126 inch |
| Net weight | 24.3 g |
| Operating temperature | -40 °C…85 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Steel, galvanized |
| Colour | silver black |
| Material | Steel, galvanized |
| Colour | silver black |
| Type of mounting | Plugged |
| Mounting position, installation notice | for base part |
| Version | without slot |





Reviews
There are no reviews yet.