OMNIMATE Data – USB jack, PCB plug-in connector, Type C, 10 Gbit/s, SMD solder connection, 180°, Plugging cycles: ≥ 10000, Pitch in mm (P): 0.50, Number of poles: 24, LCP, Reel
Technical Specifications:
| Depth | 4.3 mm |
| Depth (inches) | 0.169 inch |
| Height | 9.25 mm |
| Height (inches) | 0.364 inch |
| Width | 8.94 mm |
| Width (inches) | 0.352 inch |
| Net weight | 10 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| LED | No |
| Mounting onto the PCB | SMD solder connection |
| Number of poles | 24 |
| Number of solder pins per pole | 1 |
| Outgoing elbow | 180° |
| Performance-Category | 10 Gbit/s |
| Pitch in mm (P) | 0.5 mm |
| Plugging cycles | ≥ 10000 |
| Product family | OMNIMATE Data – USB jack |
| Protection degree | IP20 |
| Shield surface | nickel-plated |
| Shield tabs | none |
| Shielding | Yes |
| Shielding material | Brass |
| Side termination, characteristic | Solder flange |
| Solder pin length (l) | 1.15 mm |
| Soldering process | Reflow soldering Manual soldering |
| Transmission rate | 10 Gbit/s |
| Type of connection | Socket connector |
| Dielectric strength, contact / contact | 750 V AC |
| Insulation strength | ≥ 100 MΩ |
| Rated voltage | 5 V |
| Insulating material | LCP |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| Insulation strength | ≥ 100 MΩ |
| Moisture Level (MSL) | 1 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact base material | Copper alloy |
| Contact material | Phosphor bronze alloy |
| Contact surface | Gold over nickel |
| Operating temperature, min. | -30 °C |
| Operating temperature, max. | 80 °C |
| Packaging | Reel |
| VPE length | 0 mm |
| VPE width | 0 mm |
| VPE height | 0 mm |





Reviews
There are no reviews yet.