PCB plug-in connector, Accessories, black, Number of poles: 1
Technical Specifications:
| Net weight | 1.532 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Insulating material | LCP GF |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| Insulating material group | IIIb |
| Comparative Tracking Index (CTI) | ≤ 175 |
| Moisture Level (MSL) | 1 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact material | Cu-alloy |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Operating temperature, max. | 100 °C |
| Temperature range, installation, min. | -25 °C |
| Temperature range, installation, max. | 100 °C |
| tested acc. to standard | IEC 60664-1 IEC 61984 |
| Packaging | Box |
| VPE length | 186 mm |
| VPE width | 113 mm |
| VPE height | 40 mm |
| IPC conformity | Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request. |
| Notes | Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months |





Reviews
There are no reviews yet.