VG MS (standard brass cable gland), Cable glands, straight, PG 29, 8 mm, OD min. 18 – OD max. 25 mm, IP67, IP68 – 5 bar (30 min.), Brass, nickel-plated
Technical Specifications:
| Height | 48.5 mm |
| Height (inches) | 1.909 inch |
| Length | 46.5 mm |
| Length (inches) | 1.831 inch |
| Net weight | 133.3 g |
| Operating temperature | -40 °C…100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | b5ff1f66-ddba-4739-9fc0-0521ddb52139 |
| Approval conditions | DNV UL cULus |
| Certificate no. cable gland (cULus) | E-199260 |
| Certificate no. cable gland (GERMLLOYD) | E-14047 |
| Certificate no. cable gland (UL) | E-199260 |
| AF size | 40 mm |
| AF size 1 | 40 mm |
| AF size 2 | 40 mm |
| Cable glands | PG PG 29 |
| Clamp insert | Polyamide |
| External thread | PG 29 |
| Halogen | Yes |
| Length of thread | 8 mm |
| Material | Brass, nickel-plated |
| O-Ring | NBR |
| Operating temperature range, max. | 100 °C |
| Operating temperature range, min. | -40 °C |
| Outer cable diameter, max. | 25 mm |
| Outer cable diameter, min. | 18 mm |
| Pitch of thread | 1.59 mm |
| Protection class (UL) | Type 4X |
| Protection degree | IP54 IP66 IP67 IP68 – 5 bar (30 min.) |
| Protection degree with GWDR | IP67 IP68 – 5 bar (30 min.) |
| Seal insert | CR |
| Sealing | NBR |
| Tightening torque | 15 Nm |
| Torque for cap nut, max. | 31 Nm |
| Torque for cap nut, min. | 29 Nm |
| Torque for connecting adapter, max. | 15.5 Nm |
| Torque for connecting adapter, min. | 14.5 Nm |





Reviews
There are no reviews yet.