VG K (standard plastic cable gland), Cable glands, straight, M 16, 10 mm, OD min. 5 – OD max. 10 mm, IP54, IP66, IP67, IP68 – 5 bar (30 min.), Polyamide 6
Technical Specifications:
| Height | 29.7 mm |
| Height (inches) | 1.169 inch |
| Length | 40 mm |
| Length (inches) | 1.575 inch |
| Net weight | 9.64 g |
| Operating temperature | -40 °C…100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Approval conditions | DNV UL cULus |
| Certificate no. cable gland (cULus) | E-199260 – BM 11 |
| Certificate no. cable gland (UL) | E-199260 – BM 11 |
| AF size | 22 mm |
| AF size 1 | 22 mm |
| Cable glands | metric |
| External thread | M 16 |
| Halogen | Yes |
| Length of thread | 10 mm |
| Material | Polyamide 6 |
| Note protection class | IP66 applications only possible with sealing ring for threaded connections. Without sealing ring for threaded connections, only IP54 is possible. |
| Operating temperature range, max. | 100 °C |
| Operating temperature range, min. | -40 °C |
| Outer cable diameter, max. | 10 mm |
| Outer cable diameter, min. | 5 mm |
| Pitch of thread | 1.5 mm |
| Protection class (UL) | Type 4X |
| Protection degree | IP67 IP68 – 5 bar (30 min.) |
| Protection degree with GWDR | IP54 IP66 IP67 IP68 – 5 bar (30 min.) |
| Seal insert | CR |
| Silicone | No |
| Standards | EN/IEC 62444 |
| Tightening torque | 2.5 Nm |
| Torque for cap nut, max. | 3 Nm |
| Torque for cap nut, min. | 2 Nm |
| Torque for connecting adapter, max. | 3 Nm |
| Torque for connecting adapter, min. | 2 Nm |
| Torque for lock nut, max. | 3 Nm |
| Torque for lock nut, min. | 2 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-2 |





Reviews
There are no reviews yet.