VG K (standard plastic cable gland), Cable glands, straight, PG 13.5, 10 mm, OD min. 6 – OD max. 12 mm, Polyamide 6
Technical Specifications:
| Height | 29 mm |
| Height (inches) | 1.142 inch |
| Length | 39 mm |
| Length (inches) | 1.535 inch |
| Net weight | 9.82 g |
| Operating temperature | -20 °C…80 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| AF size 1 | 24 mm |
| Cable glands | PG |
| External thread | PG 13.5 |
| Halogen | No |
| Length of thread | 10 mm |
| Material | Polyamide 6 |
| Operating temperature range, max. | 100 °C |
| Operating temperature range, min. | -20 °C |
| Outer cable diameter, max. | 12 mm |
| Outer cable diameter, min. | 6 mm |
| Pitch of thread | 1.41 mm |
| Protection degree | IP67 |
| Seal insert | NBR |
| Silicone | No |
| Tightening torque | 3 Nm |
| Torque for cap nut, max. | 4.5 Nm |
| Torque for cap nut, min. | 3.5 Nm |
| Torque for connecting adapter, max. | 3.5 Nm |
| Torque for connecting adapter, min. | 2.5 Nm |
| Torque for lock nut, max. | 3.5 Nm |
| Torque for lock nut, min. | 2.5 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-2 |





Reviews
There are no reviews yet.