Blanking plugs, in closed state, M 16 x 1.5, 15 mm, Polyamide 6 (PA 6)
Technical Specifications:
| Height | 4.3 mm |
| Height (inches) | 0.169 inch |
| Width | 19 mm |
| Width (inches) | 0.748 inch |
| Length | 15 mm |
| Length (inches) | 0.591 inch |
| Diameter | 22 mm |
| Wall thickness, min. | 0.5 mm |
| Wall thickness, max. | 14 mm |
| Net weight | 0.003 g |
| Operating temperature | -20 °C…100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Cable glands | metric |
| Diameter of sealing ring | 16 mm |
| External thread | M 16 x 1.5 |
| Halogen | No |
| Length of thread | 15 mm |
| Material | Polyamide 6 (PA 6) |
| Operating temperature range, max. | 100 °C |
| Operating temperature range, min. | -20 °C |
| Pitch of thread | 1.5 mm |
| Protection degree | IP65 IP68 – 5 bar (30 min.) |
| Standards | in accordance with UL94 V-2 |
| Tightening torque | 1.5 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-2 |





Reviews
There are no reviews yet.