D-SERIES DRM, Relay socket, Number of contacts: 4, CO contact, Continuous current: 10 A, Screw connection
Technical Specifications:
| Depth | 28.9 mm |
| Depth (inches) | 1.138 inch |
| Height | 70 mm |
| Height (inches) | 2.756 inch |
| Width | 30.6 mm |
| Width (inches) | 1.205 inch |
| Net weight | 47.2 g |
| Storage temperature | -40 °C…70 °C |
| Operating temperature | -40 °C…70 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Certificate No. (cURus) | E312083 |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 10 A |
| Max. switching voltage, AC | 300 V |
| Contact type | 4 CO contact |
| Version | flat design |
| Rail | TS 35 |
| Colour | black |
| UL94 flammability rating component | Component: Housing UL94 flammability rating: V-2 Component: Mounting foot UL94 flammability rating: HB Component: Retaining clip UL94 flammability rating: HB |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | II |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 4 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 2 kVeff / 1 min |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 2 kVeff / 1 min |
| Impulse withstand voltage | 4 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP10 |
| Certificate No. (cURus) | E312083 |
| Wire connection method | Screw connection |
| Stripping length, rated connection | 7 mm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Tightening torque, max. | 0.8 Nm |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 2.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 1.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 1.5 mm² |
| Wire connection | M3 forked cable lug (insulated) |
| Blade size | size PH1 |
| Product information | The protection module (RC filter) RIM 3 110/230VAC LED with order no. 7760056045 is not compatible with this socket.For this socket, a cross connection is not available. |





Reviews
There are no reviews yet.