SAFESERIES, Relay with positively driven contacts 2 NC and 4 NO contacts forcibily guided (EN 61810-3 type A) AgSnO gold-plated, Rated control voltage: 24 V DC ±10 %, Continuous current: 6 A, Plug-in connection, Test button available: No
Technical Specifications:
| Depth | 24 mm |
| Depth (inches) | 0.945 inch |
| Height | 50 mm |
| Height (inches) | 1.968 inch |
| Width | 13 mm |
| Width (inches) | 0.512 inch |
| Net weight | 24 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…85 °C |
| Humidity | 5…85 % rel. humidity, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Certificate No. (cURus) | E224238 |
| Rated control voltage | 24 V DC ±10 % |
| Rated current DC | 21 mA |
| Power rating | 500 mW |
| Coil resistance | 1152 Ω ± 10 % |
| Status indicator | No |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 6 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Max. switching voltage, AC | 400 V |
| Max. switching voltage, DC | 250 V |
| Min. switching power | 2 mA @ 24 V 4 mA @ 12 V 10 mA @ 5 V |
| Inrush current | 30 A / 20 ms |
| AC switching capacity (resistive), max. | 1500 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 144 W @ 24 V |
| Switch-on delay | < 20 ms |
| Switch-off delay | < 20 ms |
| Contact type | 2 NC and 4 NO contacts forcibily guided (EN 61810-3 type A) (AgSnO gold-plated) |
| Mechanical service life | 10 x 106 switching cycles |
| Operating altitude | ≤ 2000 m |
| Test button available | No |
| Colour | Transparent |
| UL94 flammability rating component | Component: Relay cover UL94 flammability rating: V-2 Component: Relay baseplate UL94 flammability rating: V-0 |
| Insulation coordination according to | IEC 61810-1 |
| Rated voltage | 250 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 8 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 4 kVeff / 1 min |
| Type of isolation at input and output | reinforced insulation |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 2.5 kVeff/ 1 min |
| Type of isolation at neighbouring contacts | Basic insulation |
| Dielectric strength of open contact | 1.5 kVeff /1 min. |
| Impulse withstand voltage at input and output | 10 kV (1.2/50 µs) |
| Impulse withstand voltage at neighbouring contacts | 5 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP50 |
| Certificate No. (cURus) | E224238 |
| Wire connection method | Plug-in connection |





Reviews
There are no reviews yet.