Mounting rail housing, OMNIMATE Housing – TERMINALBOX grey-beige, Enclosure set, Connection technology, Width: 6 mm
Technical Specifications:
| Depth | 62 mm |
| Depth (inches) | 2.441 inch |
| Height | 100 mm |
| Height (inches) | 3.937 inch |
| Width | 6 mm |
| Width (inches) | 0.236 inch |
| Net weight | 1,662 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) | 10 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) | 10 A |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 | 400 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 | 320 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 | 250 V |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 | 4 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 | 4 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 | 4 kV |
| Comparative Tracking Index (CTI) | ≥ 600 |
| Insulating material | PA 66/6 |
| Insulating material group | I |
| Material | Wemid |
| Surface finish | untreated |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Colour | grey-beige |
| Encapsulation option | Yes |
| Protection degree | IP20 in installed state |
| Rail | TS 32 TS 35 |
| PCB thickness | 1 mm |
| Tolerance for the PCB shape | ±0.1 mm |
| Number of connection levels | 2 |
| Number of PCBs, max. | 1 |
| Number of ventilation openings | 0 |
| Number of poles | 5 |
| Continuous current of cross-connection | 10 A |
| Continuous current of cross-connection/PCB | 32 A |
| Cross-connection | Yes |
| Type of contact to PCB | Solder connection, direct |
| Type of connection | Tension-clamp connection |
| Flip cover mountable | Yes |
| Marker integrateable | Yes |
| Cut out as preperation for functional port integrated | No |
| Continuous current of cross-connection | 10 A |
| Cross-connection | Yes |
| Number of connection levels | 2 |
| Number of poles | 5 |
| Wire connection method | Clamping yoke connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Blade size | 0.6 x 3.5 mm |
| Clamping range, min. | 0.13 mm² |
| Clamping range, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 14 |
| Solid, min. H05(07) V-U | 0.5 mm² |
| Solid, max. H05(07) V-U | 2.5 mm² |
| Flexible, min. H05(07) V-K | 0.5 mm² |
| w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min. | 0.5 mm² |
| w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max. | 1.5 mm² |
| w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min. | 0.5 mm² |
| w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max. | 1.5 mm² |
| Max. clamping range | 2.5 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.