Passive isolator, Output current loop powered, Input : 4-20 mA, Output : 4-20 mA
Technical Specifications:
| Depth | 55 mm |
| Depth (inches) | 2.165 inch |
| Height | 79.4 mm |
| Height (inches) | 3.126 inch |
| Width | 6.1 mm |
| Width (inches) | 0.24 inch |
| Net weight | 44 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…55 °C |
| Humidity at operating temperature | 0…95 % (no condensation) |
| Humidity | 0…95 % (no condensation) |
| SIL in compliance with IEC 61508 | None |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | f814e8b7-24eb-4ad1-8545-4d3e652b59d1 |
| Input current | 4…20 mA @ 6…35 V DC |
| Number of inputs | 1 |
| Sensor | Current source |
| Voltage drop, current input | ≤3,5 V |
| Cut-off frequency (-3 dB) | ≥3,5 kHz |
| Load impedance current | ≤ 600 Ω @ max 23mA |
| Number of outputs | 1 |
| Output current | 4…20 mA, loop-powered |
| Supply voltage (output) | 18…32 V |
| Accuracy | <0.1 % of measuring range |
| Configuration | Potentiometer Zero / Span |
| Nominal power consumption | 0.5 VA |
| Power consumption, max. | 0.85 W |
| Power consumption, typ. | 0.55 W |
| Protection degree | IP20 |
| Rail | TS 35 |
| Standard | EN 61010-1 EN 61326-1 UL 61010-1:2012, 3rd Edition |
| Step response time | ≤ 5 ms |
| Temperature coefficient | ≤ 200 ppm/K |
| Voltage supply | Output loop powered |
| EMC standards | EN 61326-1 |
| Galvanic isolation | 2-way isolator |
| Insulation voltage | 3.5 kV |
| Pollution severity | 2 |
| Rated voltage | 300 V ACrms |
| Standard | EN 61010-1 EN 61326-1 UL 61010-1:2012, 3rd Edition |
| Surge voltage category | II |
| Type of connection | Screw connection |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 2.5 mm² |
| Wire cross-section, finely stranded, min. (AWG) | AWG 20 |
| Wire cross-section, finely stranded, max. (AWG) | AWG 12 |
| Product information | The passive Isolator PicoPak-CI-CO-LP separates stand- analogue current signals. An analogue input current signal is converted linear and galvanic isolated into an analogue out- put current signal. The power supply occurs through the input and output measuring circuit. The measuring range can be adjusted if necessary via the potentiometers (Zero and Span) installed on the front. |





Reviews
There are no reviews yet.