D-SERIES, Free-wheeling diode, Rated control voltage: 6…230 V DC, Plug-in connection
Technical Specifications:
| Depth | 44 mm |
| Depth (inches) | 1.732 inch |
| Height | 10 mm |
| Height (inches) | 0.394 inch |
| Width | 35 mm |
| Width (inches) | 1.378 inch |
| Net weight | 5.3 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Certificate No. (cURus) | E312083 |
| Rated control voltage | 6…230 V DC |
| Status indicator | No |
| Protective circuit | Free-wheeling diode |
| Colour | black |
| UL94 flammability rating component | Component: Housing UL94 flammability rating: V-2 |
| Certificate No. (CSA) | 80107692 |
| Certificate No. (cURus) | E312083 |
| Wire connection method | Plug-in connection |





Reviews
There are no reviews yet.